sketch1622210950556.png

Nejlevnější povinné ručení na motorku

Povinné ručení, také známé jako povinné ručení odpovědnosti z provozu vozidla, je zákonem stanovené pojištění, které musí zřídit každý majitel motorového vozidla, a to včetně motocyklů. Jeho hlavním účelem je krytí škod způsobených třetím osobám při provozu vozidla.


dalekohled.svg

Porovnáme za vás ověřené pojišťovny, abyste si mohli vybrat vždy to nejvýchodnější pojištění

Ušetříme váš čas i peníze

hvezda.svg

Vyhledáme pro vás nejlepší pojištění, které bude vyhovovat všem vašim požadavkům.

Záruka nejlepší ceny

zarovka.svg

Každý rok se podíváme na vaše pojištění, a pokud najdeme výhodnější, dáme vám o tom vědět

Kontrola výhodnějších smluv

 


Musí mít i motorky povinné ručení?

Ano, je to tak, i motocykly musí mít platné povinné ručení, aby se mohly pohybovat po pozemních komunikacích. V případě neexistujícího či neplatného pojištění řidiči riskují pokutu a následné vyřazení jejich stroje z provozu.

Pokud při silniční kontrole nepředložíte platný doklad o zaplaceném povinném ručení, hrozí vám pokuta až 3 000 Kč. Tím ale pokutování nekončí. Je pravděpodobné, že ve druhé fázi vám bude uložena pokuta až 40 000 Kč, a to v případě, že se prokáže neplatné povinné ručení. Následně za každý den, kdy nebylo vozidlo pojištěno, zaplatíte fondu ČKP, takzvané České kanceláři pojistitelů, požadovanou částku. Tato suma se mnohdy vyšplhá až na desítky tisíc korun.

Levné povinné ručení na motorku

Výše ceny povinného ručení na motocykl

Každá pojišťovna přistupuje k povinnému pojištění individuálně dle různých faktorů. Jednak záleží na vašich osobních preferencích, ale i na jednotlivých parametrech motocyklu. Mezi ty se řadí:

 • Typ a výkon motocyklu – za výkonnější motocykly obvykle platíte na povinném ručení vyšší částky, protože je zde větší riziko způsobení vážných škod při nehodě.
 • Věk a zkušenosti řidiče – mladší nebo nezkušení řidiči jsou často považováni za vyšší riziko a musí tak čelit vyšším pojistným sazbám.
 • Historie jízd – historie nehod, pokut za dopravní přestupky nebo předchozí pojištění mají vliv na cenu povinného ručení. Řidiči s čistou historií mají nižší pojistné sazby.
 • Místo bydliště – místo, kde motorkář žije má také vliv na cenu. Například oblasti s vyšší mírou krádeží nebo dopravních nehod mají vyšší pojistné sazby.
 • Použití motocyklu – motocykl používaný pouze rekreačně bude mít pravděpodobně nižší pojistné sazby než ten, který je používán denně jako hlavní dopravní prostředek.
 • Typ pokrytí a limity pojistky – rozsah pokrytí a limity pojistky opět ovlivňují cenu povinného ručení. Vyšší limity pojistky obvykle znamenají vyšší pojistné.
 • Doplňkové pojištění – patří sem volitelná doplňková pojištění, pojištění proti krádeži nebo pojištění proti úrazu řidiče. Tento poslední faktor taktéž ovlivňuje výslednou cenu.

Výše pojistného plnění

Dosavadní minimální limity plnění u povinného ručení v České Republice byly stanoveny na 35 milionů korun pro škody na majetku. Dále 35 milionů korun pro újmu na zdraví. Nicméně novela zákona nyní udává vyšší limity, a to 50 milionů korun na majetkové škody a 50 milionů korun pro újmu na zdraví.

Sezónní povinné ručení na motorku

Sezónní povinné ručení na motorku je specifické v tom, že je určeno pro motocykly, které nejsou v provozu po celý rok, ale pouze po jeho část. Obvykle se jedná o dobu během teplých měsíců. Sezónní pojištění se sjednává na dobu neurčitou. Během nevyužívání nemusíte motocykl odhlašovat z registru vozidel, nutné není ani odevzdání SPZ do depozitu. 

Jednou z hlavních výhod sezónního pojištění je úspora nákladů, protože majitelé motocyklů platí pojištění pouze po dobu, kdy vozidlo skutečně používají. Mimo sezónu, kdy povinné ručení není platné, nicméně majitelé silných strojů musí svého mazlíčka ponechat v garáži.


Kde sjednat nejlevnější pojištění na motorku?

Abyste našli nejvýhodnější variantu přesně pro vás, doporučujeme udělat si průzkum pojišťoven. Je totiž možné, že se sezónní povinné ručení nebude od celoročního cenově zase o tolik lišit. K tomu vám pomůže kalkulačka povinného ručení.

Nejlevnější povinné ručení pro motorku

Přihlášení povinného ručení na motocykl

Pro přihlášení motorky k povinnému ručení budete potřebovat příslušné dokumenty a informace o vlastníkovi. Jedná se především o:

 • přihlášku k registraci vozidla,
 • doklad o vlastnictví motorky – registrační certifikát nebo kupní smlouvu,
 • osobní identifikaci – kopii občanského průkazu nebo jiného platného dokladu totožnosti,
 • technický průkaz motocyklu.

Ukončení povinného ručení

Pokud se chystáte z jakéhokoliv důvodu změnit pojišťovnu, je třeba se držet následujících kroků. Než provedete zrušení dosavadního pojištění, zkontrolujte si podmínky smlouvy s pojišťovnou. Zjistěte si, jaký je termín vypovězení smlouvy a zda existují poplatky nebo sankce spojené právě se zrušením. Poté kontaktujte svou pojišťovnu a informujte je o svém záměru ukončit povinné ručení na motocykl.

Podle podmínek smlouvy dodržte termín vypovězení. Pokud pojišťovna vyžaduje písemné potvrzení o zrušení pojištění, připravte jej a zašlete příslušné pojišťovně. Pokud máte fyzický pojišťovací certifikát nebo kartu, vraťte ji. Některé pojišťovny mohou také vyžadovat, abyste vrátili registrační značku pro povinné ručení.

Po odeslání žádosti o zrušení pojištění si vyžádejte od pojišťovny potvrzení, že vaše povinné ručení na motocykl bylo úspěšně zrušeno. Toto potvrzení si uschovejte pro případné budoucí dotazy.


Povinné ručení: online kalkulačka

1
ikona

Vyberte typ pojištění a zadejte registrační značku vozidla

Zadejte SPZ nebo VIN

2
ikona

Doplňte potřebné údaje a porovnejte si nejlepší nabídky na trhu

Vyberte si nejlepší pojištění pro vaše vozidlo

3
ikona

Rádi vám poradíme s výběrem optimálního pojištění

Se vším ostatním vám pomůžeme

*Přizpůsobte si pojištění svým specifickým požadavkům a nastavte si také limity a možnosti doplňkového pojištění podle svých preferencí.

 

Ptáte se

Co je to povinné ručení?
Jak už název povinné ručení napovídá, jedná se o pojištění vozidel, které je ze zákona povinné. Jinými slovy, povinné ručení neboli pojištění odpovědnosti za škody způsobené provozem vozidla musí mít uzavřené každý majitel vozidla. Povinné ručení se vztahuje jak na majitele automobilů, tak i motocyklů nebo přívěsných vozíků. V roce 2024 navíc došlo v souvislosti s povinným ručením k výrazným změnám a povinné ručení se rozšířilo na více druhů vozidel, nově se týká i elektrokoloběžek, segwayů, zahradních traktůrků či golfových vozítek.
Co kryje povinné ručení?
Povinné ručení kryje škodu na majetku třetích osob způsobenou při provozu vozidla, jednat se může o poškození cizího automobilu při nehodě, poškození svodidel nebo jiného majetku. Kromě toho kryje také škodu na zdraví třetích osob, která se v případě vážné nehody může vyšplhat i na několik milionů korun.
Jaký je rozdíl mezi povinným ručením a havarijním pojištěním?
Z povinného ručení se hradí škody, které svým vozidlem způsobíte někomu jinému, a to jak na majetku, tak i na zdraví. Pokud chcete, aby byl chráněný i váš vůz, je nutné si sjednat havarijní pojištění. Toto pojištění je dobrovolné a pojišťovna vám z něj uhradí škody na vašem vozidle.
Na co se zaměřit při výběru povinného ručení?
Při výběru pojišťovny, u které sjednáte povinné ručení, byste se neměli řídit jen nejnižší cenou. Je dobré vzít v potaz i další faktory. Důležitým parametrem při výběru povinného ručení jsou limity pojistného plnění, které se v roce 2024 zvýšily na minimální částku 50 milionů korun. Povinné ručení by mělo být spojeno i s kvalitními asistenčními službami. Některé pojišťovny nabízí k povinnému ručení i různá připojištění v ceně.
Jak se vypočítává cena povinného ručení?
Na výši povinného ručení má vliv celá řada faktorů, jedná se zejména o druh a stáří vozidla, objem a výkon motoru, věk a bydliště majitele vozidla, zvolený limit nebo variantu pojištění a škodní historii.
Jak vybrat nejvýhodnější povinné ručení?
Nabídka povinného ručení jednotlivých pojišťoven se může lišit i v řádu několika tisíc korun. Časově je však velmi náročné projít si všechny nabídky pojišťoven. Nabídky za vás dokáže během chvilky porovnat internetový srovnávač, díky kterému můžete při sjednávání povinného ručení ušetřit čas i peníze.

Jak na nejvýhodnější cenu pojištění?

1
ikona stroje

Zadejte údaje do kalkulačky

Stačí zadat SPZ a kalkulačka vám zobrazí aktuální nabídky pojišťoven

2
ikona stroje

Porovnejte si nabídky

Díky přehlednému porovnání, zjistíte ceny, pojistné krytí a asistenční služby jednotlivých pojišťoven. A proto si snadno a rychle vyberete tu nejlepší variantu pro váš vůz.

3
ikona stroje

Vyberte si vítěze

Jakmile budete mít všechny informace pohromadě, stačí si vybrat tu pojišťovnu, která vám nejvíce vyhovuje. Sjednání pojištění proběhne online během pár minut.

4
ikona stroje

Jsme tu pro vás

V případě, že budete chtít s čímkoliv poradit, rádi vám nezávazně poradíme s výběrem a zodpovíme všechny vaše dotazy.


Recenze pojišťoven

Podívejte se na recenze pojišťoven, které nabízí povinné ručení, havarijní pojištění, i ostatní pojištění.

Přečtěte si také

usetrit_naklady_optimized.jpg

Jak ušetřit za televizi, internet a volání

Přečtěte si naše rady a tipy, jak ušetřit za televizi, připojení k internetu a mobilní tarify. ...
Číst
satelit_optimized.jpg

SpaceX představuje nový tarif satelitního internetu Starlink za 75 000 USD měsíčně

SpaceX představuje nový program satelitního internetu Starlink s názvem Community Gateways, kte ...
Číst
bezpecnost_wifi_site.jpg

Jak zjistit, jestli někdo používá moji wifi síť?

Připojení cizího uživatele k Wi-Fi síti není jen otázkou nepříjemného zpomalení internetu, ...
Číst

Doporučené články:

digital tv.jpg

Jak vybrat poskytovatele digitální TV

Porovnání poskytovatelů satelitní a internetové TV. Vše na jednom místě.
Číst
jak spravne vybrat.jpg

Jak správně vybrat mobilní tarif

Srovnání mobilních tarifů. Vyberte si levný neomezený tarif na míru.
Číst
nej inter.jpg

Jak vybrat nejvýhodnější internetové připojení

Hledáte nejvýhodnější internetové připojení? Přečtěte si rady a tipy, jak si vybrat správného ...
Číst