
8 tipů, jak pokrýt Wi-Fi signál po celém domě
Často se ptáte na to, jak doma zesílit Wi-Fi signál tak, aby pokryl všechny místnosti ve vašem domě. Pokud vám také nedosahuje Wi-Fi signál do všech místností, kam potřebujete, máme pro vás několik tipů, jak signál rozšířit.
Moderní zařízení, jako jsou Smart TV, mobilní telefony, herní konzole, ale také chytrá domácnost (např. senzory pohybu nebo kamerové systémy) si vyžadují čím dál vyšší nároky na rychlost a stabilitu internetu.
Existují 2 možnosti, jak přivést internet do místností nebo do chytrého zařízení, a to bezdrátově nebo kabelem.
Kabelové rozvedení internetu bývá z pravidla stabilnější, přesto kvalitní Wi-Fi routery dokáží přenést vysoké rychlost internetu vzduchem. Díky Wi-Fi routerům vždy nemusíte zasahovat do svého bytu pracovními úkony.
Přečtěte si našich 8 tipů, jak internetový signál vylepšit.
Tip 1: Změna umístění Wi-Fi modemu
Dříve, než se začnete poohlížet po novém routeru, zkuste změnit umístění toho stávajícího. Ideálně ho umístěte tak, aby byl přímo ve středu domu. Podle odborníků Wi-Fi router nejlépe pokrývá celý dům, když je umístěný v centru horního patra. Myslete také na to, že by měl být Wi-Fi router umístěn nejlépe ve výšce očí, umístěte jej tedy na nábytek nebo ho uchyťte na zeď. Co když změna místa nepomůže? Pokud to zařízení umožňuje, zkuste k němu připojit externí anténu.
Špatně umístěný modem a jeho šíření signálu
Tip 2: Zkontrolujte, jestli signál něco neruší
Signál Wi-Fi může rušit okolní elektronika a spotřebiče, modem by neměl být proto umístěný v blízkosti televizorů, reproduktorů a dalších spotřebičů. Signál mohou rušit také různé překážky v podobě kovu, akvária nebo tlustých zdí.
Tip 3: Vsaďte na opakovač Wi-Fi
Další možností, jak zesílit signál, je samozřejmě také opakovač Wi-Fi neboli reperater. Opakovač přijme signál původního zařízení a pošle ho takzvaně dál. Zpravidla se tyto opakovače jednoduše zapojí do elektrické sítě a pomocí mobilního telefonu nakonfigurujete s vaší bezdrátovou Wi-Fi sítí. Zařízení funguje tak, že Wi-Fi signál zachytí, zesílí jej a pošle ho dál do míst, kam potřebujete. Cena repeatrů začíná na 300 Kč, ale kvalitní zařízení stojí až několik tisíc. Stejně jako v případě routeru se ani u zesilovačů Wi-Fi však nevyplatí šetřit, raději investujte více peněz do zařízení s lepším uživatelským hodnocením.
Tip 4: Změna frekvence a kanálu Wi-Fi sítě
Další možností, jak vylepšit Wi-Fi signál, aniž byste museli dělat pracovní zásahy v bytě nebo pořizovat nové zařízení, je změna frekvence a kanálu stávající Wi-Fi sítě.
Tip 5: Zabezpečení sítě
Ujistěte se, jestli jste jediní, kdo váš Wi-Fi signál chytá, což by mohlo rychlost internetu výrazně snížit. Pokud třeba "na chvíli" propůjčíte své heslo k vaší wifi sousedovi, je dobré si ho následně změnit. Ideální heslo je kombinace malých a velkých písmen, číslic a symbolů.
Zkontrolujte svá zařízení, jestli nejsou zavirovaná, což by mohlo rychlost internetu výrazně zpomalit. Zde je podrobnější článek, jak zabezpečit síť a chránit vaše soukromí na internetu.
Tip 6: Rozvedení síťových kabelů
Nejspolehlivějším řešením, jak přenést internetový signál je pomocí kabelů, které můžou být zakončené buďto napřímo v zařízení (počítač, Smart TV, playstation, Xbox, atd.) nebo v routeru/modemu, odkud se Wi-Fi signál šíří bezdrátově. V druhém případě je třeba pořídit další Wi-Fi router/modem, umístit jej tam, kam potřebujete Wi-Fi signál rozšířit a propojit jej síťovým kabelem s vašim tzv. centrálním modemem.
V případě rekonstrukce bytu si předem vyjasněte, kde budete internet využívat. Kromě rozvedení síťových kabelů je třeba správně rozmístit elektrické zásuvky. Pokud budete využívat IPTV, potřebujete k ní dovést 1x síťový kabel k internetu a 2x zásuvku pro připojení televizoru a Set-Top-Boxu ke zdroji. V případě, že máte Smart TV, ve které je nainstalovaná TV aplikace od vašeho poskytovatele (např. Android TV), Set-Top-Box potřebovat nebudete.
Tip 7: Pořízení výkonnějšího modemu
Jednoduchým, rychlým a spolehlivým řešením je pořízení výkonnějšího routeru, v tomto případě však musíte také počítat s vyšší cenou. Cena kvalitních routerů se pohybuje okolo 5000 Kč. Před tím, než se rozhodnete zakoupit nový router se ujistěte, že máte dostatečně rychlý stávající internet na to, aby mohl splňovat vaše očekávání. V případě, že si nejste jistí stabilitou nebo propustností linky, změřte si rychlost vašeho internetu. Před měřením zapojte síťový kabel do měřícího přístroje (počítače) napřímo, aby bylo měření co nejpřesnější.
Tip 8: Změna poskytovatele nebo technologie internetu
Nakonec to nejlepší, co můžeme nabídnout. Pokud vám ani jeden z výše uvedených tipů nepomohl nebo nechcete utrácet za drahé zařízení, ověřte si možnosti jiných poskytovatelů internetu. Zdarma pro vás ověříme dostupné technologie, rychlosti a ceny internetového připojení podle přesné adresy. Umíme zajistit technické šetření profesionálním technikem, který u vás ověří dostupnost služeb, a v případě zájmu novou službu zrealizuje.
Zadejte svou adresu níže a ověřte si dostupnost internetu nebo vyplňte jednoduchý formulář a my vám nezávazně poradíme s výběrem.
Ověřte si dostupnost internetu podle adresy
Internet, Televize, Tarify| Porovnejsito.cz
Vyplňte jednoduchý formulář a my se vám ozveme s nejlepší nabídkou!Odesláním formuláře souhlasíte s Obchodními podmínkami portálu Porovnejsito.cz. Vaše data zpracováváme v souladu se Zásadami ochrany soukromí a zpracování osobních údajů.
Přečtěte si také
Jak posílit Wi-Fi signál?
Co dělat, když je mobilní telefon přehřátý? Proč se zahřívá?
Jak funguje internet po optice?
Vyberte si z 20 poskytovatelů internetu