Úvodní fotka lidi
lupa_hezka.svg

Jak změnit dodavatele elektřiny a plynu?

Uvažujete nad tím, že změníte dodavatele elektřiny a plynu? Rozhodně nejste sami, například v roce 2018 změnilo dodavatele elektřiny půl milionu odběratelů. Co vás čeká, pokud se pro změnu rozhodnete? V tomto článku vám poradíme, jak změnit dodavatele elektřiny a plynu a ušetřit stovky až tisíce korun. 


TIP: Srovnejte jednotlivé nabídky elektřiny

Srovnáním nabídek dodavatelů elektřiny a plynu můžete ušetřit nemalé peníze. Možná i vy během několika málo minut zjistíte, že na plynu a elektřině zbytečně přeplácíte a že je na trhu dodavatel, který by vám nabídl podstatně příznivější cenu. Jednotlivé nabídky elektřiny můžete snadno srovnat zde. Jednotlivé nabídky plynu můžetesrovnat zde.

TIP: Srovnejte jednotlivé nabídky plynu


Začněte smlouvou

Našli jste výhodnější nabídku a jste rozhodnuti přejít k jinému dodavateli? V první řadě najděte smlouvu, kterou jste uzavřeli s dodavatelem plynu nebo elektřiny. Pokud ji nemůžete najít, nechejte si ji zaslat poštou. Ze smlouvy vyčtete, jestli ji máte uzavřenou na dobu určitou nebo neurčitou a jaký tarif využíváte. Zjistěte také, za jakých podmínek můžete smlouvu s dodavatelem vypovědět. Postup při změně dodavatele je stejný jak u elektřiny, tak u plynu a počet změn dodavatele za rok není omezený.

Kdy smlouvu vypovědět?

V případě, že jste uzavřeli smlouvu na dobu určitou, není ji možné vypovědět předčasně, smlouvu byste však ideálně měli vypovědět zhruba dva měsíce před tím, než má končit její platnost, pokud byste ji totiž vypověděli pozdě, mohl by dodavatel smlouvu automaticky prodloužit. V případě, že jste uzavřeli smlouvu na dobu neurčitou, můžete ji vypovědět kdykoliv, výpovědní lhůta trvá v závislosti na konkrétním dodavateli zhruba dva až tři měsíce. Výpověď musí obsahovat všechny náležitosti a je nutné ji odeslat na adresu dodavatele.

Výpověď musí obsahovat vaše jméno a příjmení, adresu, číslo odběrného místa, číslo smlouvy, datum smlouvy a také informaci, že žádáte o ukončení smlouvy. Výpověď je nutné podepsat.

Uzavřete smlouvu s novým dodavatelem

Jakmile budete mít smlouvu vypovězenou, nic vám nebrání v tom, abyste uzavřeli smlouvu s novým dodavatelem. Například na stránkách www.porovnejsito.cz vyřídíte změnu dodavatele snadno z pohodlí domova bez zbytečného papírování.

Změna beze změny elektroměru ani plynoměru

Dobrou zprávou je, že změna dodavatele není spojena s nutností nového vedení, nového plynoměru nebo nového elektroměru. Se změnou dodavatele totiž nedochází ke změně distributora.

Kalkulačka cen elektřinyKalkulačka cen plynu

Přečtěte si také

data usage.jpg

Kolik dat používá Netflix, Youtube a Spotify?

Kolik dat používá Netflix, Youtube a Spotify nebo live stream video?
Číst
close-up-of-the-keys-of-the-new-empty-apartment-wi-VJAWKD9.jpg

Jak správně vybrat hypotéku?

Jak si nejlépe zařídit hypotéku? Spočítejte si ceny aktuálních hypoték v naší online kalkulačce.
Číst
nice-attractive-doubtful-woman-shrugs-shoulders-do-ZEX6ZT9.jpg

Jak si vybrat správného dodavatele energií?

Výdaje za energie jsou jedním z největších výdajů v domácnosti a změna dodavatele může vés ...
Číst

Všechny články

Doporučené články:

digital tv.jpg

Jak vybrat poskytovatele digitální TV

Porovnání poskytovatelů satelitní a internetové TV. Vše na jednom místě.
Číst
nej inter.jpg

Jak vybrat nejvýhodnější internetové připojení

Rychlý a stabilní internet podle vašich představ. Srovnáváme nabídky poskytovatelů internetu.
Číst