Jakou rychlost připojení potřebuji?

Pokud jde o rychlost internetového připojení, většina lidí se určitě shodne na tom, že rychlejší = lepší. Ale jakou rychlost doopravdy průměrný uživatel potřebuje?

Balíčky, které nabízejí vyšší rychlost připojení mohou výrazně zlepšit veškeré online zážitky. Pokud milujete sledování online videí či pořadů nebo hraní her pro více hráčů (multiplayer)  a v domácnosti využíváte více připojených zařízení dohromady, vyšší rychlost znamená plynulejší sledování, lepší odezvu a větší přenosovou rychlost pro každého.

Zvažte své možnosti

Až budete přemýšlet o novém tarifu, rozhodně zvažte všechny možnosti, jak internet můžete a chcete v budoucnu využívat. S narůstající rychlostí stahování se samozřejmě zvyšuje i rychlost nahrávání, tak i cena. Jako příklad se podívejme na stažení 50 GB souboru (např. film v UHD rozlišení). 

Při použití připojení 10 Mb/s by stahování trvalo 11 hodin nebo i déle. Při připojení 1 Gb/s lze stejný soubor stáhnout za nějakých 8 minut. Jelikož se v dnešní době náročnost u všech různých typů souborů navyšuje raketovou rychlostí, a tudíž i některé běžně stahované soubory, jako videa ve vysokém rozlišení, či dodatky do videoher nebo videohry samotné mohou být doslova obrovské a co je velice důležité, jejich velikosti i nadále porostou. A právě rychlost vašeho připojení ovlivní, jak rychle a kvalitně je lze využívat.

Rychlost nahrávání (upload) je také velice důležitá, zvláště pokud streamujete videa či cokoliv nahráváte na web. Rychlost 10 Mb/s z předchozího příkladu byla pro stahování, ale nahrávaná data s tímto plánem by se pravděpodobně přenášela rychlostí kolem 1 Mb/s. Pokud byste potřebovali nahrát onen 50 Gb soubor, nahrávání by vám v tomto případě trvalo přibližně 5 dní (10Gb soubor by tedy trval přibližně 1 den). 1Gigový internet, který zahrnuje rychlost nahrávání až 40 Mbps by umožnil práci dokončit asi za 3 hodiny (soubor 10Gb by tedy zvládnul přibližně za půl hodiny).

Počet uživatelů

Myslete na to, že vaše internetová data v domácnosti tečou jako voda. Už jste někdy měli uspokojivou sprchu, která se zničehonic změnila na slabé postřikování jen proto, že někdo začal umývat nádobí? Stejně jako tlak vody se může rychlost internetu snížit s každým dalším zařízením, které využívá data. V určitém okamžiku může příliš mnoho zařízení v síti způsobit problémy, jako je ukládání videa do vyrovnávací paměti, zpoždění vstupu při hraní online her či pomalé procházení webu.

Rychlost připojení

Počet uživatelů Počet zařízení Využití
Až 10 Mb/s 1-2 nenároční uživatelé 1-3 zařízení Nenáročné procházení webu, sociální sítě, e-maily.
Až 50 Mb/s 1-2 nenároční uživatelé 1-3 zařízení Náročnější surfování, sledování streamů, základní online hraní.
50 až 250 Mb/s 3-5 průměrných uživatelů Až 10 zařízení Streamování HD a 4K, technologie domácí automatizace.
250 Mb až 1Gb/s 5+ náročných uživatelů 10+ zařízení Vše výše zmíněné a také přenosy velkých souborů či sdílení live streamů.

 

Hraní online her

Pokud chcete být úspěšným hráčem, rychlost internetu je základním rozdílem mezi vítězi a poraženými. Dnešní rychlé akce s vysokým rozlišením mají obrovské nároky. Vyšší rychlost internetu zlepší rychlost stahování a co je nejdůležitější, sníží „rychlost pingu“. Jedná se o zpoždění mezi akcí a reakcí hry, tzv. odezvu. Odezva je zásadním faktorem během online hraní, kdy se počítají i mikrosekundy.

 

Doporučení rychlostí pro hraní her online

Počet hráčů
Do 50 Mb/s 1-2 lehkých hráčů
50 až 250 Mb/s 1-2 náročnějších multiplayer hráčů
250 Mb až 1 Gb/s 2+ dennodenních hráčů multiplayer módu

 

 

Sledování online streamů

Streamovací služby jako Netflix, HBO GO, Hulu a mnoho dalších začínají být v dnešní době základem každé domácnosti. Část toho, co je i nadále možné, spočívá v tom, že rychlost internetu drží krok s neustále se zvyšující vizuální kvalitou pořadů a filmů – a zároveň podporuje možnost fungování na více zařízeních. Většina služeb začala zavádět tzv. účet Premium, který zpřístupňuje i 4k formát, díky čemuž je rychlost stahování důležitější než kdy dříve.

 

Doporučení rychlostí pro sledování streamů

Kvalita streamů
Do 50 Mb/s základní služby v základním rozlišení
50 až 250 Mb/s sledování streamů ve vysokém rozlišení
250 Mb až 1 Gb/s sledování všeho obsahu ve 4K, a to i živých přenosů

 

 

Video konference a online meetingy

Práce z domova se v poslední době stala naprosto běžnou, a to především díky popularizaci videokonferencí a online konferenčních služeb, jako jsou Zoom a Teams. Rychlost internetu je tedy zásadní komoditou, protože není nic nápadnějšího, než váš hlas zaostávající uprostřed konverzace nebo úplné vyřazený ze schůzky. Pro video konference se nedoporučuje rychlost nižší než 50 Mb/s.

Vyšší rychlost = lepší výkon

Pamatujte, že tyto příklady jsou založeny na získání kvalitních zážitků. O možnosti využití kolika zařízení chceme a také sloučení všech těchto aktivit s jakýmkoli jiným plánem. Ale pokud váš internet není dostatečně rychlý je dost možné, že vaše zkušenosti a průběh nebudou na dostatečné úrovni, a to může ovlivnit i vaše výkony. I když máte dost trpělivosti čekat hodiny na dokončení stahování nebo si dokážete poradit s častým ukládáním do vyrovnávací paměti (což zařízení samozřejmě zpomaluje).

Vaši rychlost internetu je potřeba přizpůsobit potřebám vaší domácnosti. Čím více uživatelů a zařízení musí vaše síť podporovat, tím důležitější je rychlost připojení a rychlost přenosu. Proto vždy zvažte vyzkoušení nejrychlejšího plánu, který odpovídá výši vašeho rozpočtu, protože na to, že je připojení až příliš rychlé si nikdo nikdy nestěžuje.

Ověřte si dostupnost internetu podle adresy

Přečtěte si také

restart_routeru_opt.jpg

Jak vylepšit výkon domácí Wi-Fi sítě

Dlouhodobé používání Wi-Fi routeru bez pravidelného čištění jeho paměti může negativně ovlivnit jeho ...
Číst
wifi_po_celem_dome.jpg

Jak posílit Wi-Fi signál?

Umístění routeru v domácnosti je potřeba, pokud chcete mít přístup k internetu bezdrátově přes Wi-F ...
Číst
prehraty_mobil_optimized.jpg

Co dělat, když je mobilní telefon přehřátý? Proč se zahřívá?

Co dělat, když se mobilní telefon přehřívá a proč k tomu dochází? Jak minimalizovat riziko př ...
Číst

Internet, Televize, Tarify| Porovnejsito.cz

Vyplňte jednoduchý formulář a my se vám ozveme s nejlepší nabídkou!

Odesláním formuláře souhlasíte s Obchodními podmínkami portálu Porovnejsito.cz. Vaše data zpracováváme v souladu se Zásadami ochrany soukromí a zpracování osobních údajů.

Doporučené články:

digital tv.jpg

Jak vybrat poskytovatele digitální TV

Porovnání poskytovatelů satelitní a internetové TV. Vše na jednom místě.
Číst
jak spravne vybrat.jpg

Jak správně vybrat mobilní tarif

Srovnání mobilních tarifů. Vyberte si levný neomezený tarif na míru.
Číst
nej inter.jpg

Jak vybrat nejvýhodnější internetové připojení

Hledáte nejvýhodnější internetové připojení? Přečtěte si rady a tipy, jak si vybrat správného ...
Číst


Vyberte si z 40 poskytovatelů internetu

 

 

 

 

mapaCR.png

Ověřit dostupnost internetu

Ověření dostupnosti