ruka
 

To není vše, co umíme. Máme i podpultovky.

zarovka.svg

Porovnání všech nabídek i podpultovek
Garance nejlepší ceny

naradi.svg

Rychlejší aktivace a instalace 
Aktivace do 3 dnů

vlastovka.svg

Přes nás máte 14 dní na vyzkoušení
Bez závazků a rizik

hvezda.svg

Je to nezávazné a zdarma
Bez poplatků a provizí

Nezávazně poptat

Odesláním formuláře souhlasíte s Obchodními podmínkami portálu Porovnejsito.cz. Vaše data zpracováváme v souladu se Zásadami ochrany soukromí a zpracování osobních údajů.

 

5g.jpg
Satelit.svg

Budoucnost internetu: od 5G po Starlink

Rychlost internetu se za posledních 15 let, od dob pevné linky až po dnešní dny, zvýšila až o neskutečných 50 000 %. Technologie 4G, kterou používají vaše telefony na denní bázi se pomalu, ale jistě chystá na přechod na technologii 5G. Tento přechod pochopitelně představuje obrovský skok a upgrade, a to hlavně díky použití mnohem vyšších radiových frekvencí k většímu přenosu dat.


Každý chce rychlejší internet

Tato obrovská změna, ale není jen dobrou zprávou. Povaha vyšších frekvencí je taková, že u 5G přichází i řada problémů, a to hlavně s jeho distribucí. Takže i když nám vyšší frekvence nabízejí řadu vylepšení, znamená to také, že k dosažení pokrytí, jaké máme dnes bude potřeba více základnových stanic, jelikož staré věže podporu 5G neumožňují a budou muset být vyměněny. To vše znamená obrovské investice do infrastruktury. Ale realisticky jsou to právě peníze, které společnosti nechtějí rozhazovat.

Rozdíl mezi rychlostmi v městských a venkovských oblastech je již dnes velkým problémem. 5G síť bude sloužit pouze k zesílení toho, co skutečně potřebujeme a stává se tak globální alternativou, která je schopna poskytovat vysokorychlostní internet po celé planetě. Díky logistice tak velkého projektu to vypadá jako příliš ambiciózní a futuristický sen, kterého se málokdo bude chtít ujmout.

Ale i takoví se najdou

Jistý Elon Musk navrhnul projekt Starlink, který se snaží sprovoznit síť 12 000 satelitů, pomocí své společnosti SpaceX. Starlink má za cíl zpřístupnit vysoce výkonný internet kdekoli a komukoliv na světě. A to pouze s malým přijímačem. V současné době využíváme satelity na geostaciární oběžné dráze ve výšce 35 000 km nad povrchem Země, což je opravdu dlouhá cesta. Síť satelitů Starlink bude rozmístěna v nadmořských výškách od 550 po 1 150 km, což je, co se týče vzdáleností obrovský rozdíl.

Součásné odhady a plány udávají informace o tom, že se Starlink bude snažit poskytnout rychlost stahování okolo 10 Gb/s. Což zní skvěle. Globální ultrarychlý internet pro všechny, díky Elone. Ovšem problémy okolo bude potřeba řešit a to velice pečlivě. Například s relativně nízkou nadmořskou výškou satelitů, která by naši noční oblohu přeplnila, tak i s obrovským nárůstem vesmírného odpadu. Nicméně, co se týče rychlostí, tak se můžeme těšit na velice zajímavou blízkou budoucnost.  

 


Ověřte si dostupnost internetu podle adresy

Internet, Televize, Tarify| Porovnejsito.cz

Vyplňte jednoduchý formulář a my se vám ozveme s nejlepší nabídkou!

Odesláním formuláře souhlasíte s Obchodními podmínkami portálu Porovnejsito.cz. Vaše data zpracováváme v souladu se Zásadami ochrany soukromí a zpracování osobních údajů.

Přečtěte si také

hrani_online_her.jpg

Nejlepší odezva internetu pro online hry

Nízká odezva, rychlé stahování a odesílání dat jsou dnes nezbytné pro pohodlné hraní online her ...
Číst
starlink_sat_net.png

Satelitní internet Starlink snižuje ceny také v Česku

Satelitní internet Starlink oznámil snížení ceny internetu, která je nyní k dispozici novým ...
Číst
mame_radi_cesko3.jpg

Skupina Prima od 1.6.2022 omezuje přetáčení reklam přes IPTV a OTT

Prima od 1. června 2022 omezuje přetáčení reklam na všech svých devíti kanálech v rámci zp ...
Číst

 

Doporučené články:

digital tv.jpg

Jak vybrat poskytovatele digitální TV

Porovnání poskytovatelů satelitní a internetové TV. Vše na jednom místě.
Číst
jak spravne vybrat.jpg

Jak správně vybrat mobilní tarif

Srovnání mobilních tarifů. Vyberte si levný neomezený tarif na míru.
Číst
nej inter.jpg

Jak vybrat nejvýhodnější internetové připojení

Rychlý a stabilní internet podle vašich představ. Srovnáváme nabídky poskytovatelů internetu.
Číst