5g.jpg
Satelit.svg

Budoucnost internetu: od 5G po Starlink

Rychlost internetu se za posledních 15 let, od dob pevné linky až po dnešní dny, zvýšila až o neskutečných 50 000 %. Technologie 4G, kterou používají vaše telefony na denní bázi se pomalu, ale jistě chystá na přechod na technologii 5G. Tento přechod pochopitelně představuje obrovský skok a upgrade, a to hlavně díky použití mnohem vyšších radiových frekvencí k většímu přenosu dat.


Každý chce rychlejší internet

Tato obrovská změna, ale není jen dobrou zprávou. Povaha vyšších frekvencí je taková, že u 5G přichází i řada problémů, a to hlavně s jeho distribucí. Takže i když nám vyšší frekvence nabízejí řadu vylepšení, znamená to také, že k dosažení pokrytí, jaké máme dnes bude potřeba více základnových stanic, jelikož staré věže podporu 5G neumožňují a budou muset být vyměněny. To vše znamená obrovské investice do infrastruktury. Ale realisticky jsou to právě peníze, které společnosti nechtějí rozhazovat.

Rozdíl mezi rychlostmi v městských a venkovských oblastech je již dnes velkým problémem. 5G síť bude sloužit pouze k zesílení toho, co skutečně potřebujeme a stává se tak globální alternativou, která je schopna poskytovat vysokorychlostní internet po celé planetě. Díky logistice tak velkého projektu to vypadá jako příliš ambiciózní a futuristický sen, kterého se málokdo bude chtít ujmout.

Ale i takoví se najdou

Jistý Elon Musk navrhnul projekt Starlink, který se snaží sprovoznit síť 12 000 satelitů, pomocí své společnosti SpaceX. Starlink má za cíl zpřístupnit vysoce výkonný internet kdekoli a komukoliv na světě. A to pouze s malým přijímačem. V současné době využíváme satelity na geostaciární oběžné dráze ve výšce 35 000 km nad povrchem Země, což je opravdu dlouhá cesta. Síť satelitů Starlink bude rozmístěna v nadmořských výškách od 550 po 1 150 km, což je, co se týče vzdáleností obrovský rozdíl.

Součásné odhady a plány udávají informace o tom, že se Starlink bude snažit poskytnout rychlost stahování okolo 10 Gb/s. Což zní skvěle. Globální ultrarychlý internet pro všechny, díky Elone. Ovšem problémy okolo bude potřeba řešit a to velice pečlivě. Například s relativně nízkou nadmořskou výškou satelitů, která by naši noční oblohu přeplnila, tak i s obrovským nárůstem vesmírného odpadu. Nicméně, co se týče rychlostí, tak se můžeme těšit na velice zajímavou blízkou budoucnost.  

 


Ověřte si dostupnost internetu podle adresy

Přečtěte si také

bad_letter.jpg

Přišel vám dopis o zdražení energie nebo plynu? Přejděte k levnějšímu dodavateli

Dopis o zdražení elektrické energie nebo plynu asi nikoho příliš netěší. Možná vás ale potěší ...
Číst
female-hands-with-a-cup-of-coffee-and-a-mobile-pho-43N2XRW.jpg

ČTÚ plánuje zlevnit ceny mobilních dat

Český telekomunikační úřad chce regulovat ceny velkoobchodní ceny mobilních dat.
Číst
clanek-electric-job-in-the-apartment-D28LPHM.jpg

Rekonstrukce bytu aneb, jak na kabelové rozvody internetu a TV

Jak rozmístit kabelové rozvody internetu a TV v případě rekonstrukce bytu?
Číst

 

Doporučené články:

digital tv.jpg

Jak vybrat poskytovatele digitální TV

Porovnání poskytovatelů satelitní a internetové TV. Vše na jednom místě.
Číst
nej inter.jpg

Jak vybrat nejvýhodnější internetové připojení

Rychlý a stabilní internet podle vašich představ. Srovnáváme nabídky poskytovatelů internetu.
Číst