5g.jpg
Satelit.svg

Budoucnost internetu: od 5G po Starlink

Rychlost internetu se za posledních 15 let, od dob pevné linky až po dnešní dny, zvýšila až o neskutečných 50 000 %. Technologie 4G, kterou používají vaše telefony na denní bázi se pomalu, ale jistě chystá na přechod na technologii 5G. Tento přechod pochopitelně představuje obrovský skok a upgrade, a to hlavně díky použití mnohem vyšších radiových frekvencí k většímu přenosu dat.


Každý chce rychlejší internet

Tato obrovská změna, ale není jen dobrou zprávou. Povaha vyšších frekvencí je taková, že u 5G přichází i řada problémů, a to hlavně s jeho distribucí. Takže i když nám vyšší frekvence nabízejí řadu vylepšení, znamená to také, že k dosažení pokrytí, jaké máme dnes bude potřeba více základnových stanic, jelikož staré věže podporu 5G neumožňují a budou muset být vyměněny. To vše znamená obrovské investice do infrastruktury. Ale realisticky jsou to právě peníze, které společnosti nechtějí rozhazovat.

Rozdíl mezi rychlostmi v městských a venkovských oblastech je již dnes velkým problémem. 5G síť bude sloužit pouze k zesílení toho, co skutečně potřebujeme a stává se tak globální alternativou, která je schopna poskytovat vysokorychlostní internet po celé planetě. Díky logistice tak velkého projektu to vypadá jako příliš ambiciózní a futuristický sen, kterého se málokdo bude chtít ujmout.

Ale i takoví se najdou

Jistý Elon Musk navrhnul projekt Starlink, který se snaží sprovoznit síť 12 000 satelitů, pomocí své společnosti SpaceX. Starlink má za cíl zpřístupnit vysoce výkonný internet kdekoli a komukoliv na světě. A to pouze s malým přijímačem. V současné době využíváme satelity na geostaciární oběžné dráze ve výšce 35 000 km nad povrchem Země, což je opravdu dlouhá cesta. Síť satelitů Starlink bude rozmístěna v nadmořských výškách od 550 po 1 150 km, což je, co se týče vzdáleností obrovský rozdíl.

Součásné odhady a plány udávají informace o tom, že se Starlink bude snažit poskytnout rychlost stahování okolo 10 Gb/s. Což zní skvěle. Globální ultrarychlý internet pro všechny, díky Elone. Ovšem problémy okolo bude potřeba řešit a to velice pečlivě. Například s relativně nízkou nadmořskou výškou satelitů, která by naši noční oblohu přeplnila, tak i s obrovským nárůstem vesmírného odpadu. Nicméně, co se týče rychlostí, tak se můžeme těšit na velice zajímavou blízkou budoucnost.  

 


Ověřte si dostupnost internetu podle adresy

Internet, Televize, Tarify| Porovnejsito.cz

Vyplňte jednoduchý formulář a my se vám ozveme s nejlepší nabídkou!

Odesláním formuláře souhlasíte s Obchodními podmínkami portálu Porovnejsito.cz. Vaše data zpracováváme v souladu se Zásadami ochrany soukromí a zpracování osobních údajů.

Přečtěte si také

levne-povinne-ruceni-na-motorku.jpg

Nejlevnější povinné ručení na motorku

Povinné ručení, také známé jako povinné ručení odpovědnosti z provozu vozidla, je zákonem s ...
Číst
usetrit_naklady_optimized.jpg

Jak ušetřit za televizi, internet a volání

Přečtěte si naše rady a tipy, jak ušetřit za televizi, připojení k internetu a mobilní tarify. ...
Číst
satelit_optimized.jpg

SpaceX představuje nový tarif satelitního internetu Starlink za 75 000 USD měsíčně

SpaceX představuje nový program satelitního internetu Starlink s názvem Community Gateways, kte ...
Číst

 

Doporučené články:

digital tv.jpg

Jak vybrat poskytovatele digitální TV

Porovnání poskytovatelů satelitní a internetové TV. Vše na jednom místě.
Číst
jak spravne vybrat.jpg

Jak správně vybrat mobilní tarif

Srovnání mobilních tarifů. Vyberte si levný neomezený tarif na míru.
Číst
nej inter.jpg

Jak vybrat nejvýhodnější internetové připojení

Hledáte nejvýhodnější internetové připojení? Přečtěte si rady a tipy, jak si vybrat správného ...
Číst