čtu.jpg

ČTÚ nařídil poskytovatelům uvádět reálnou rychlost internetu

Je vaše rychlost internetu stejná jako ta, kterou vám deklaroval poskytovatel ve smlouvě? Že ne? Pak vás jistě potěší, že od 1. ledna 2021 mají operátoři povinnost uvádět reálné hodnoty. Pokud uvedená hodnota nebude odpovídat, vzniká vám nárok na slevu.

 

Máte právo vědět, za co platíte

ČTÚ v 16 % případů naměřil velkou odchylku od deklarované rychlosti internetu, u 36 % přípojek dokonce nebylo technicky možné dosáhnout deklarované maximální rychlosti. Rozhodl se proto rázně zakročit a podat pomocnou ruku zákazníkům tím, že novelizoval oprávnění, které platí pro všechny poskytovatele mobilního i pevného připojení. Poskytovatelé jsou tak od začátku roku povinni uvádět minimální, běžně dostupnou a také maximální rychlost internetu.

Maximální, běžně dostupná a minimální rychlost

Minimální a běžně dostupná rychlost se vypočítává z maximální rychlosti, přičemž nesmí být běžně dostupná rychlost menší než 60 % inzerované rychlosti a minimální rychlost nesmí být nižší než 30 % inzerované rychlosti. V praxi to může vypadat následovně: inzerovaná rychlost je 100 Mb/s, minimální rychlost 30 Mb/s, běžně dostupná rychlost 60 Mb/s a maximální rychlost 100 Mb/s.

Jaká je přípustná odchylka?

Odchylky, které umožňují rychlost internetu reklamovat a požadovat slevu, se počítají z běžně dostupné rychlosti. Pokud tedy poskytovatel inzeruje rychlost 100 Mb/s, vychází se z rychlosti 60 Mb/s. Velká trvající odchylka musí trvat minimálně 70 minut a za velkou opakující se odchylku se považuje ta, kdy dochází k poklesu alespoň na 3,5 minuty, a sice 3krát během 90 minut. Pokud některou z těchto odchylek naměříte, máte právo reklamovat rychlost internetu u svého poskytovatele nebo se obrátit na ČTÚ. Poskytovatel internetu musí reklamaci vyřídit do jednoho měsíce.

Ověřte si dostupnost internetu podle adresy

Poskytovatelům může být udělena pokuta

V případě, že budou deklarované hodnoty v rozporu s realitou, ČTÚ požádá poskytovatele o nápravu. Nepravdivé nebo chybějící informace jsou považované za přestupek, pokud poskytovatel údaje neopraví, hrozí mu pokuta. ČTÚ však nemůže poskytovatele postihnout za to, že nedodrží uvedené rychlosti, protože slouží pouze jako informace pro zákazníky, kteří díky nim mohou službu snadněji reklamovat.

Přečtěte si také

bad_letter.jpg

Přišel vám dopis o zdražení energie nebo plynu? Přejděte k levnějšímu dodavateli

Dopis o zdražení elektrické energie nebo plynu asi nikoho příliš netěší. Možná vás ale potěší ...
Číst
female-hands-with-a-cup-of-coffee-and-a-mobile-pho-43N2XRW.jpg

ČTÚ plánuje zlevnit ceny mobilních dat

Český telekomunikační úřad chce regulovat ceny velkoobchodní ceny mobilních dat.
Číst
clanek-electric-job-in-the-apartment-D28LPHM.jpg

Rekonstrukce bytu aneb, jak na kabelové rozvody internetu a TV

Jak rozmístit kabelové rozvody internetu a TV v případě rekonstrukce bytu?
Číst

Všechny články

Doporučené články:

digital tv.jpg

Jak vybrat poskytovatele digitální TV

Porovnání poskytovatelů satelitní a internetové TV. Vše na jednom místě.
Číst
nej inter.jpg

Jak vybrat nejvýhodnější internetové připojení

Rychlý a stabilní internet podle vašich představ. Srovnáváme nabídky poskytovatelů internetu.
Číst