people-big.jpg

Dlouho očekávané Windows 11 jsou tu! Co nás čeká a nemine?

Zatím jde pouze o beta verzi, ale pojďme se společně podívat na nejvýznamnější změny. Je totiž možné, že je budeme moci získat již letos a bezplatně. Microsoft ve dnech minulých nabídl oficiální představení, stále se sice jedná o nehotový produkt, určený k posledním úpravám, tudíž zde ještě nenajdeme všechny novinky běžící na plno, ale spoustu detailů již známe. Například podpora aplikací pro operační systém Android (instalovaných ovšem ne přímo z Google Play, ale z Amazon Appstore.), což je zrovna velice očekáváná bomba se spustí s plnou verzí.

Na co se můžeme těšit?

Další úpravy jsou samozřejmě vzhledové, jelikož každý nový operační systém musí přijít s inovacemi na dobu následující. Tady nezůstal Microsoft pozadu. Okna se moderně zaoblila, všechny akce se animovaly, což znamená, že okno nevyskakuje, ale plynule se zjeví. Velice příjemně vyřešili práci s plochami, otevřená okna si člověk může logicky a jednoduše třídit či rozmístit mezi více ploch. Takže si můžete vymezit své osobní prostory pro různé typy akcí. Jednoduchá šablona v listě otevřeného okna vám nabídne několik šablon, dle kterých lze pracovní plochu uspořádat.


Ověřte si dostupnost internetu podle adresy


Bude to povedený update?

Nový je i průzkumník. Jeho horní menu se aktivuje dle vybraného kontextu souborů či adresářů. Microsoft uvádí i možnost práce s přenosovými frontami. (alá Total Commander) Což by jistě drtivá většina uživatelů uvítala. Velkou změnou prošla i sekce nastavení systému. I když přibylo mnoho položek, zdá se být velice logickým, na druhou stranu jistě povede ke spoustě zádrhelů u velké části uživatelů, kteří si za roky stereotypu spoustu postupů osvojilo a bude se muset učit nových kroků.

Návrat widgetů

Vrací se i dříve zapovězené widgety, tedy živé aktivní okna nainstalovaných aplikací. Na výběr je například kurzovní nabídka, osobní kalendář, počasí, informace o dopravě, novinky či přímé okno vyhledávače na webu.

Daleko atraktivnějším se stal i Microsoft Store, jediné v co jakožto uživatelé Windows musíme doufat je to, že se zvýší jeho popularita a bude nabízet daleko širší škálu aplikací, protože to byla a je jeho veliká slabina. Microsoft je si toho samozřejmě vědom a proto udělal velký krok, a to již výše zmíněné začlenění obchodu Amazon Appstore, který nabídne možnost spouštět na počítači aplikace pro Android.

Windows 11 se na trh dostanou ještě tento rok a dobrou zprávou pro uživatele novějších PC, které splňují minimální požadavky budou k dostání formou aktualizace z Windows 10, a to zcela zdarma.

Přečtěte si také

bad_letter.jpg

Přišel vám dopis o zdražení energie nebo plynu? Přejděte k levnějšímu dodavateli

Dopis o zdražení elektrické energie nebo plynu asi nikoho příliš netěší. Možná vás ale potěší ...
Číst
female-hands-with-a-cup-of-coffee-and-a-mobile-pho-43N2XRW.jpg

ČTÚ plánuje zlevnit ceny mobilních dat

Český telekomunikační úřad chce regulovat ceny velkoobchodní ceny mobilních dat.
Číst
clanek-electric-job-in-the-apartment-D28LPHM.jpg

Rekonstrukce bytu aneb, jak na kabelové rozvody internetu a TV

Jak rozmístit kabelové rozvody internetu a TV v případě rekonstrukce bytu?
Číst

Všechny články

Doporučené články:

digital tv.jpg

Jak vybrat poskytovatele digitální TV

Porovnání poskytovatelů satelitní a internetové TV. Vše na jednom místě.
Číst
nej inter.jpg

Jak vybrat nejvýhodnější internetové připojení

Rychlý a stabilní internet podle vašich představ. Srovnáváme nabídky poskytovatelů internetu.
Číst