lupa_hezka.svg

Jak vytvořit webové stránky | Porovnání dostupných platforem

Napadlo vás někdy vytvořit si vlastní webové stránky bez potřeby si najímat freelencare nebo agenturu? Při hledání tohoto spojení vás napadnou slogany jako “Tvorba webových stránek zdarma” a podobné.

Jak těžké je vytvořit webové stránky úplně sám a jaké jsou dostupné platformy na trhu? Pojďme si tedy představit a ukázat, jak tyto platformy na tvorbu webových stránek jako je Webnode a Wix fungují. Začneme zcela jasně a to hned od základů - popíšeme si každou z platforem zvlášť a rozepíšeme si jejich výhody i nevýhody.

Poté vás v tomto článku seznámím s osvědčenými a prokazatelně lepšími nástroji, kterými tvoří webové stránky profesionálové i agentury. Nástroje jako Wordpress, Web-flow a tvorba webových stránek na míru programováním.

Pokud jste na vážkách a nevíte jestli se sami pustit do tvorby webových stránek, je dobré si rozmyslet v jaké jste fázi podnikání. Jestli máte jen nový nápad, nový koníček a do webové stránky chcete pouze vložit minimální investici, vytvořit web sám je nejlepší volbou.

Pokud ale jste zavedená firma nebo živnostník, vyděláváte už nějaké peníze, je lepší vše svěřit profesionálům, kteří z vašeho webu udělají ziskovou webovou stránku.

Kvalitní a optimalizovaný web vám bude přivádět nové zákazníky díky optimalizovanému designu a online marketingu. Stačí si udělat malý průzkum a hned zjistíte, kolik stojí webové stránky u jednotlivých agentur nebo přečíst článek jestli se vyplatí tvorba webových stránek zdarma.

Pojďme se tedy podívat, jak si vytvořit webové stránky zdarma a zcela bez pomoci.

Webnode

Na webnode můžete jednoduše založit osobní webovou stránku pro vlastní použití, firemní prezentaci nebo e-shop. Mezi hlavní výhody, kterými se sám Webnode vyznačuje patří velice snadná tvorba stránek a manipulace s prvky. 

Než se ale dostane uživatel do fáze tvorby webu musí předtím vlastnit doménu, kterou uvedete při registraci. Doménu si ale lze pořídit přímo na stránkách webnode, takže skoro vše zařídíte na jednom místě. Webnode nabízí pod nákupem mini balíčku, uživateli doménu na 1 rok zdarma. 

Další cesta je tvorba subdomény, kterou vám webnode poskytne, díky této volbě by vaše jméno stránky vypadalo například takto www.svadlenyolomouc.webnode.cz. Tato volba není úplně ideální pokud jste rozhodnuti pro opravdové podnikání, protože subdoména bude působit nedůvěryhodně. Pokud chcete působit jako firma a důvěryhodná webová stránka, určitě musíte mít svoji vlastní doménu.

Pokud se i přesto rozhodnete platformu Webnode využít, poskytne vám i zabezpečenost a rychlost na vašem webu. Při přikoupení dat vám při větší návštěvnosti stránky aplikuje rychlejší přenos a neměl by být problém s načítáním obrázku a podobně. 

Mezi další výhody webnode patří i funkce vlastní emailové stránky na vámi vlastní vytvořené doméně, schránka je plně propojena s ostatními programy jako je Outlook nebo Gmail, což spoustě uživatelům přináší celkovou příjemnější interakci a proveditelnost v systému. 

Webnode je fajn řešením pokud potřebujete web rychle a levně. Mezi nevýhody webnode patří, že reklama se na stránce zobrazuje u některých zpoplatněných balíčků. Pokud ji na webu mít nechcete, potřebujete vyšší (a tedy dražší) balík. Minimálně balík STANDARD.

Pokud si chcete v průběhu i analyzovat data návštěvnosti apod. je tak stejně potřebné zakoupení většího balíčku, aby bylo možné propojení s Google Analytics a podobnými e-commerce funkcemi.

Nevhodná volba této tvorby je pro větší katalogové stránky, portály či zpravodajské magazíny, které vyžadují specifické funkce na míru. Jestli spadá vaše podnikání do této kategorie bude lepší řešení jiná platforma jako custom řešení na míru a pravděpodobně lze použít i wordpress. 

Webnode je super české řešení, kde si můžete jednoduše vytvořit webové stránky na start vašeho podnikání. Pro zavedené firmy je ale určitě lepší tvorba webových stránek u agentury. Je jasné, že takových platforem jako webnode je více a my jsme pro vás vybrali jednu z dalších více známých a tou je platforma WIX, kterou společně v tomto článku také analyzujeme a navzájem porovnáme s výše popsanou. 

Platforma Wix

Pojďme se podívat, jak funguje platforma wix a ukážeme si, jaké jsou její výhody a nevýhody, a jestli vytvoření webových stránek je tak jednoduché jak se na webu Wix píše. Začneme hned od základů.

Co je to platforma WIX a jak funguje?

WIX je mezinárodní konkurence webnode. Hned při registraci na stránce  WIX vám platforma nabídne dva způsoby, na kterých byste podle všeho měli rychle a jednoduše vytvořit to co potřebujete. To je Wix ADI nebo Wix Editor. 

Wix platforma je založena na cloud-based řešení. Což znamená, že tvorba webové stránky probíhá online přes prohlížeč a hosting zajištuje samotný poskytovatel služby.

Co je to Wix Adi?

Zkratka ADI v překladu znamená (Artificial Design Intelligence) umělá inteligence na designování webových stránek. Tato inteligence vás postupně provede tvorbou webu a pokláda vám otázky, na které musíte v průběhu odpovídat. Funguje na principu dotazníků, krok za krokem vám bude pokládat otázky od výběrů ruzných funkcí nebo vzhledu stránky. 

Wix Editor

Druhý způsob je použití Wix editoru, který funguje na základě šablon. Uživatel si může vybrat z různých stylů šablon a nebo si vytvořit vlastní layout podle jeho vlastních představ. Při této volbě je důležité myslet i na to, že pokud si budete chtít šablonu později změnit, přijdete tak i o celý obsah.

Celkový dojem platformy WIX působí, že vytvoření webových stránek je jednoduché a snadné a k tomu zdarma. Pokud nahlédneme ale hlouběji, zjistíme, že to není úplně pravda. Rádi bychom vám tedy popsali základní mezery tvorba webových stránek v tomto systému. 

Editování

Velkou nevýhodou platformy WIX je nepřehledné a nesnadné editování. Ať už si vyberete způsob Wix ADI nebo editor je tomu v obou případech stejně. Pokud zkusíte jít touto cestou, pravděpodobně se  shodneme, že zorientovat se při  této fázi není ideální. 

Dostupnost u WIX ADI je neuplná a na výběr máte pouze několik šablon, systém v některých fázích je nelogicky postaven. Například při úpravě ve WIX ADI je možné přejít do WIX editoru, kde můžete provést výraznější úpravy ale už nemůžete nazpět. 

Wix editor je více flexibilní a poskytuje širší možnosti, třeba jako větší prostor k vytvoření layoutu. Může se zde stát, že díky velkému počtu funkcí skončíte po chvíli práce a nebo zvolíte strategii BUĎ A NEBO.

Pomalost

Další nevýhodou je pomalost systému, kdy při větších kombinacích různých prvků jako jsou obrázky a sekce, systém reaguje dost pomalu.

Cena

Wix dává najevo, že web je možné vytvořit zcela zdarma ale reálné situaci se bez placené verze neobejdete. Pokud se chcete touto platformou probruslit potřebujete premiovou verzi. Nejnižší balíček vám umožní propojit stránku s vaší doménou ale i ten je dražší než u konkurence Webnode.

Pro koho je vhodný WIX?

Jednoduchý prezentační web - Pokud chcete mít svoje podnikání v plné verzi se základními optimalizacemi, bude lepší obrátit se na agenturu či freelancera, který vám webovou stránku udělá v mnohem kvalitnějším provedení.

Stránku s minimem informací – např. jen s výpisem služeb a kontaktními údaji nebo fotkami (různé spolky, kroužky nebo koníčky).

Web stránku pro chovatelskou stanici – tento nástroj si v praxi překvapivě oblíbily chovné stanice po celém světě.

rozhlas.svg

Celkové zhodnocení platforem

Jestli jste typ člověka co chce a myslí to se svým byznysem vážně tyto platformy nedoporučujeme - pokud chcete vytvořit webové stránky, které budou konkurenceschopné a budou rozvíjet vaše podnikání, máte velmi malou pravděpodobnost, že dokážete pochopit všechny nutné elementy úspěšného webu jako je kvalitní a logický design, SEO, rychlost načítání a analytika.

Pokud ale jste zvědaví a nemá vytvořený web pro vás velký význam a bude fungovat jen na oko, je jedna z těchto platforem vhodnou volbou.

Wordpress

 Wordpress je již známý a nejpoužívanější systém na tvorbu webových stránek. Je tu s námi od roku 2001. Na wordpress funguje dnes 37% světových webů, což z něj dělá nejvíce robustní platformu na provoz webových stránek. Firmy jako Česká Spořitelna, Sony nebo CNN používají wordpress.

Pojďme se podívat na jednotlivé funkce, výhody a nevýhody systému Wordpress.

Předtím než začneme, řekneme si základní informace o tom co Wordpress je a proč je tak oblíbený.

Původně byla platforma určená pro tvorbu blogů a malých webů. Dnes je wordpress standardem moderní webové stránky a systém využívají velké firmy i agentury.

Zajímavostí je, že Wordpress nevymyslela jedna nebo dvě osoby, jak tomu v mnoha případech je, ale tento projekt byl navržen tak, aby se na něm mohl podílet téměř kdokoliv, jinými slovy je to projekt open source, kdy platí pravidlo pokud máš nápad můžeš přispět. Takže na vývoji wordpressu se neustále podíli desitisíce programátorů z celého světa.

8 výhod systému wordpress

1. Použitelnost 

Wordpress je flexbilní a jednoduchý na pochopení. Snadné ovládání a intuitivní rozhraní ušetří spoustu času ale zároveň dovolí jít velmi do hloubky při tvorbě webů nebo specifických funkcí.

2. Cenová dostupnost

Wordpress je open source řešení, takže vše vychází z volného a otevřeného kódu. Pokud potřebujete specifické funkce existuje stovky trhů, kde můžete koupit pluginy

3. Čistý a optimalizovaný kód

Wordpress je v základu designovaný tak, aby kód byl maximálně čistý a optimalizovaný. Když víte, že přidáváte kvalitní další komponenty, web má i na konci velmi vysoký výkon, který je srovnatelný s webovými stránkami programovanými na míru.

4. Škálovatelnost 

Na wordpressu můžete mít velké množství stránek nebo blogových příspěvků a výkon vašeho webu nebude ohrožen. 

5. Multisite 

Wordpress také nabízí skvělou možnost vytvořit více stránek na jedné doméně. 

6. Může mít více uživatelů 

Lepší a příjemnější využití wordpress nabízí díky tomu, že může mít více uživatelů a těm je možnost přidat různé úrovně k přístupům a možnostem.

7. Stálý vývoj 

Wordpress je stále na cestě k rozšířenějším možnostem. Což je známo i pokud se objeví významnější změna ve světě Googlu nebo celkově internetu. Wordpress je tímto neustále aktuální.

8. Šablony 

Každý WP web má stejnou vnitřní strukturu, ale její design je tvořený pomocí šablon. Existují šablony zdarma, které si můžete stáhnout a nastavit sami a nebo pak placené, jejichž cena se pohybuje od několika desítek, až po stovky dolarů. Hodně se využívají také šablony na zakázku vytvořené na míru potřeby zákazníkovi.

Nevýhody systému Wordpress 

1. Riziko napadení webu 

Jak jsme výše popsali je wordpress velice populární a díky tomu je také viditelným a poměrně snadným cílem hackerů. Nevýhodou tedy je, že jeho jádro je takřka všude stejné a tímto se stává snadným terčem pro hackery. Pokud svůj web správně zabezpečíte, výrazně tím snižujete riziko napadení. Další důležitý prvek je provádět pravidelné zálohy webu.

2. Spam 

Ze stejného důvodu jako v předchozím bodě se často setkáme se spamem. Je nutné použít správně zabezpečení, aby se vám spamboti nedostali do systému.

3. Rychlost webové stránky 

Způsob, jakým je WordPress vytvořený, neumožňuje, aby byl tou nejrychlejší dostupnou platformou. Tímto nešvarem trpí více či méně všechny redakční systémy. Správným nastavením a optimalizací můžeme wordpress dostat do velmi výkonné podoby, která je srovnatelná s weby na míru - tady je ale už nutný velmi odborný zásah.

4. Náročnost na hosting

I když je wordpress zaměřený hlavně na malé a střední webové stránky a blogy, je celkem náročný na provoz na úrovni serveru, především na PHP. Správnou optimalizací serveru a hostingu lze ale dosáhnout velmi efektivní podoby.

Několik slov na závěr 

Shrnutí těch nejznámějších platforem na vytvoření webových stránek, by vám mělo říci nebo alespoň Vás nasměrovat na vaši cestu při rozvíjení vašeho online podnikání. Samozřejmě je tu popsán jen zlomek toho co internetový svět nabízí, ale za to patří do těch nejvíce používaných. Budeme rádi, pokud vám tento článek alespoň trochu pomohl. 

Zhodnocení

Pokud máte nápad na podnikání, místní klub nebo sdružení nebo jen koníček, který chcete ukázat světu, tak vybrat si webnode nebo wix je pro vás nejlepší možnost, jak si vytvořit webové stránky. Jste v pozici, kdy je nejlepší vložit do webové stránky minimální investici a ověřit si teorii, jak moc velký zájem váš nápad přiláká.

Jestli jste ale už fungující živnostník nebo firma a máte už nějaké příjmy, bylo by naivní šetřit na webových stránkách. Tvorba webových stránek od profesionálů může váš byznys skokově posunou díky přísunu nových zákazníků z online prostředí jako jsou vyhledávače, sociální sítě nebo aktivní reklama (PPC). 

Ověřte si dostupnost internetu podle adresy

Přečtěte si také

usetrit_naklady_optimized.jpg

Jak ušetřit za televizi, internet a volání

Přečtěte si naše rady a tipy, jak ušetřit za televizi, připojení k internetu a mobilní tarify. ...
Číst
satelit_optimized.jpg

SpaceX představuje nový tarif satelitního internetu Starlink za 75 000 USD měsíčně

SpaceX představuje nový program satelitního internetu Starlink s názvem Community Gateways, kte ...
Číst
bezpecnost_wifi_site.jpg

Jak zjistit, jestli někdo používá moji wifi síť?

Připojení cizího uživatele k Wi-Fi síti není jen otázkou nepříjemného zpomalení internetu, ...
Číst

Všechny články

Doporučené články:

digital tv.jpg

Jak vybrat poskytovatele digitální TV

Porovnání poskytovatelů satelitní a internetové TV. Vše na jednom místě.
Číst
jak spravne vybrat.jpg

Jak správně vybrat mobilní tarif

Srovnání mobilních tarifů. Vyberte si levný neomezený tarif na míru.
Číst
nej inter.jpg

Jak vybrat nejvýhodnější internetové připojení

Hledáte nejvýhodnější internetové připojení? Přečtěte si rady a tipy, jak si vybrat správného ...
Číst