Jak zjistit, zda je váš mobilní telefon špehován přes internet?

Špehování uživatele mobilního telefonu přes internet není jen o situacích, kdy se kyberzločinec snaží převzít kontrolu nad zařízením a například vymáhat výkupné. Mnoho lidí se zajímá, zda je jejich smartphone bezpečný, např. v souvislosti s obchodními rozhovory, jednáními nebo dokumenty uloženými v paměti zařízení. Tímto způsobem vzniká přirozená otázka: jak si ověřit, zda je mobilní telefon špehován?

Nedávný poprask vzbudil izraelský spyware Pegasus (špehovací software), po zveřejnění informací, o odposleších smartphonů odpůrců polské vlády - známých právníků, politiků a novinářů. Na základě rozsáhlého vyšetřování úniku dat s 50 tisíci telefonními čísly vzešlo najevo, že byl spyware izraelské technologické firmy používán k porušení lidských práv po celém světě. Tato kybenetická izraelská společnost NSO Group slouží především k vyšetřování trestných činů a k ochraně národní bezpečnosti.

Sledování smartphonů pomocí tohoto nástroje je již, bohužel, realitou. Vzhledem k tomu, že systém může být virtuálně použit proti komukoli, kdo má mobilní internet ve svém smartphonu, spol Amnesty International Security Lab přišla s řešením jejich softwaru MVT (Mobile Verification Toolkit). Jedná se o software, který vám umožní nezávisle zkontrolovat, zda ve vašem smartphonu nedošlo k narušení bezpečnosti, a jestli daný telefon nebyl cílem cílem útoku, jako může být např. únik citlivých dat nebo odposlech telefonu.

Pegasus se proslavil po tiskových zprávách o chytrých telefonech advokáta Romana Giertycha a prokurátorky Ewy Wrzosekové, jejichž mobilní telefony měly být tímto způsobem sledovány. Proto je důležité si uvědomit, jestli:

  • někdo nemá přístup k informacím na vašem smartphonu nebo v cloudu
  • konverzace nejsou odposlouchávány v reálném čase ani nahrávány
  • samotný telefon není ve stavu plné externí kontroly

MVT – nástroj pro kontrolu, jestli je váš mobilní telefon špehován přes internet

Na konci roku 2021 bylo oznámeno, že na platformě GitHub můžete použít nástroj MVT, který je k dispozici všem příchozím a poskytuje seznam řešení analyzujících stopy útoků Pegasus. Systém odhalující potenciální sledování byl vyvinut bezpečnostní laboratoří Amnesty International. Nevýhodou je míra složitosti implementace. Pokud nástroj chcete použít, musíte použít takzvaný příkazový řádek. Takže se nejedná o aplikaci, ve které byste mohli snadno zapnout např. skenování a zkontrolovat, zda je smartphone špehován. Instalace a čtení dat vyžaduje znalosti na úrovni programovacího jazyka Python.

Za jakých podmínek licence funguje? Je veřejný pod Mozilla Public Licence v2.0. V praxi to znamená, že souhlas se spuštěním aplikace vyjadřuje uživatel smartphonu a teprve poté jsou shromažďována a analyzována jeho data. Skenování smartphonu pro kybernetický útok je spojeno s potřebou použít počítač, který uloží záložní kopii do své paměti, která je později předmětem hloubkové analýzy.

Jaké jsou typické známky, že je telefon odposlouchávaný?

Rozpoznat, zda někdo odposlouchává váš mobilní telefon nemusí být snadné, jelikož se v takovém případě žádné podezřelé projevy nemusí objevit.

Opatrnost je však v dnešním světě internetu a elektroniky na místě. Můžete si tedy všímat jakýmkoliv změnám ve funkčnosti telefonu. Pokud se váš smartphone začne chovat nestandardně, například se čas od času sám zapne nebo vypne, automaticky se spouští některé aplikace, nebo se baterie neobyčejně rychle vybije, to všechno mohou být příznaky nainstalovaného odposlechu. Další výstrahou by mohlo být také neobvyklé chování fotoaparátu ve vašem mobilním telefonu.

Všechny tyto nebývalé projevy vašeho smartphonu nemusejí být 100% jistotou, že je váš mobilní telefon "napíchnutý". Může se jednat o poruchu nebo běžné opotřebení zařízení. Je ale samozřejmě na místě být opatrný.

Dalším varovným signálem může být fakt, že někdo ve vašem okolí ví věci, které s nikým neventilujete.

I v takovém případě je možné, že je váš telefon odposlouchávaný nebo například můžete sdílet svá cenná data s jiným, např. odcizeným, zařízením.

Jak zkontrolovat pomocí jednoduchého kódu, zda je mobilní telefon sledován?

Málokdo ví, že se o svém telefonu můžete dozvědět hodně po zadání jednoduchého kódu. Samozřejmě to nebude fungovat na velmi pokročilých řešeních, jako je Pegasus, ale bude užitečné si například ověřit, zda někdo obdrží kopii zprávy nebo uvidí záznam konverzací provedených z buňky společnosti. Zadáním kódu *#21# do číselníku vašeho smartphonu můžete ověřit, zda jsou hovory, zprávy a dalších data přesměrované na jiné číslo. Tímto způsobem jednoduše zjistíte, jestli jsou například data z vašeho fotoaparátu přenášena dále.

Pokud zjistíte, že vám opravdu unikají vaše cenná data, nemusí se hned jednat o nebezpečného kyberzločince. V rodině může například manžel kontrolovat svojí drahou polovičkou, aby získal údaje o podrobnostech z jejího soukromí. Musíte být také opatrní při předávání telefonu cizím lidem, protože pár kliknutí je může přimět k tomu, aby nahráli přesměrování SMS, takže získají například kódy pro potvrzení převodů. Na druhou stranu, zadáním *#62# můžete zjistit, kam data hovorů nebo zpráv odešla.

Aplikace pro uzamčení smartphonu pro špionáž

Za zvážení stojí také instalace aplikací, které blokují nežádoucí přístup k smartphonu. Takto funguje LEO Privacy, který zabezpečuje data a má variantu automatického fotografování osoby, která chce odemknout aplikace pomocí neplatného kódu. To je dobré řešení, například pokud někdo chce zkontrolovat, zda se jiná osoba pokusí používat telefon, když leží na stole v nepřítomnosti majitele. Neméně zajímavou možností je Lockwatch, což funguje tak, že v případě nesprávného odemknutí vygeneruje e-mail s fotografií osoby, která se chce nabourat do iOS nebo Androidu. Zobrazí se také poloha zařízení na mapě.

Internet, Televize, Tarify| Porovnejsito.cz

Vyplňte jednoduchý formulář a my se vám ozveme s nejlepší nabídkou!

Odesláním formuláře souhlasíte s Obchodními podmínkami portálu Porovnejsito.cz. Vaše data zpracováváme v souladu se Zásadami ochrany soukromí a zpracování osobních údajů.

Přečtěte si také

usetrit_naklady_optimized.jpg

Jak ušetřit za televizi, internet a volání

Přečtěte si naše rady a tipy, jak ušetřit za televizi, připojení k internetu a mobilní tarify. ...
Číst
satelit_optimized.jpg

SpaceX představuje nový tarif satelitního internetu Starlink za 75 000 USD měsíčně

SpaceX představuje nový program satelitního internetu Starlink s názvem Community Gateways, kte ...
Číst
bezpecnost_wifi_site.jpg

Jak zjistit, jestli někdo používá moji wifi síť?

Připojení cizího uživatele k Wi-Fi síti není jen otázkou nepříjemného zpomalení internetu, ...
Číst

Všechny články

Ověřte si dostupnost internetu podle adresy

Doporučené články:

digital tv.jpg

Jak vybrat poskytovatele digitální TV

Porovnání poskytovatelů satelitní a internetové TV. Vše na jednom místě.
Číst
jak spravne vybrat.jpg

Jak správně vybrat mobilní tarif

Srovnání mobilních tarifů. Vyberte si levný neomezený tarif na míru.
Číst
nej inter.jpg

Jak vybrat nejvýhodnější internetové připojení

Hledáte nejvýhodnější internetové připojení? Přečtěte si rady a tipy, jak si vybrat správného ...
Číst


Vyberte si z 40 poskytovatelů internetu

 

 

 

 

mapaCR.png

Ověřit dostupnost internetu

Ověření dostupnosti