people-big.jpg

Přehled nejlepších cloudových úložišť

Jistě jste se již někdy setkali se zálohou ba dokonce se ztrátou svých důležitých dat, a to jak z počítače, tak z mobilního telefonu. Co si budeme, flashky či externí disky jsou sice určitou jistotou, nicméně v dnešní době pomalu, ale jistě vycházejí z módy pro svou nepohodlnost. Pojďme se podívat na to, které cloudy jsou nejlepší a v čem být obezřetný.

Co je to onen zmiňovaný cloud?

Cloud představuje virtuální prostor na internetu, provozovaný různorodými společnostmi, sloužící převážně k nahrávání dat všemožných formátů.


Výhody

Přístup odkudkoli 

Přesněji řečeno odkudkoli, kde se nachází připojení k internetu. Bez internetu to nepůjde. V dnešní době již všichni sprostředkovatelé nabízí své rozhraní jak pro počítače, tak pro zařízení Android či Apple. Tudíž můžete se svým úložištěm fungovat velice flexibilně.

Synchronizace a zálohy dat

Ona flexibilita spočívá převážně i ve funkci synchronizací. Což znamená, že se o přesun dat na cloud nemusíte v podstatě ani zajímat, pouze stačí mít nastaveno, které typy, z jaké složky apod. zálohovat pravidelně.

Obnova smazaných souborů a možnost uložit si různé verze

Většina cloudů disponuje klasickou funkcí koše, která po určitou dobu uchovává i odstraněné soubory. Což je jistě výhodou, určitě všichni známe, hledání něčeho důležitého někde hluboko v nenávratnu. S ukládáním různých verzí je to obdobné, např. u textových souborů jsou ukládány verze v průběhu a to hlavně kvůli možnosti náhlého zkratu a tím pádem i ztráty souboru.

Okamžité sdílení

Poslední z hlavních vytyčených výhod je rozhodně možnost sdílení mezi ostatní uživatele defacto lusknutím prstu. Pokud je váš kolega či rodinný příslušník taktéž uživatelem stejného cloudového úložiště, stačí soubor pouze označit a sdílet pro jeho účet. Jak jednoduché.

Nevýhody

Neobejdete se bez připojení k internetu

Těžko říci zda-li to v dnešní době internetové můžeme považovat za nevýhodu, když možnost připojení k internetu má drtivá většina naší společnosti.

Zabezpečení a ochrana soukromí

Je určitě důležité dbát na neprůstřelném hesle a mít na vědomí, kde a kdy jsem s úložištěm pracoval. Laicky řečeno, být si vědom toho, že vaše data jsou citlivá a tudíž i zneužitelná.

 

TOP 5 nejlepších cloudů dnešní doby

Dropbox

Patří mezi nejvyužívanější úložiště i u nás a to i přesto, že je jeho rozhraní pouze v anglickém jazyce. Je kompatibilní s Androidem, iOS, Windows a dalšími systémy. Nabízí automatické zálohovoání, synchronizaci, nabízí i přímé utváření souborů, ne jen jejich ukládání. Základní verze nabízí 2 GB, ale v případě využívání i mobilní aplikace je tu možnost upgradu na 20 GB zcela zdarma.

iCloud

Byl vytvořen v roce 2011 jakožto zálohovací prostor pro uživatele značky Apple. Ale v dnešní době je uzpůsoben i pro Windows, a tak jej můžete využívat i na PC. iCloud nabízí 5 GB prostoru zcela zdarma, což není žádný extrém, ale je možné si jej i za pouhých 25 Kč rozšířit na 50 GB.

Google Drive

Pro čechy možná známější pod názvem Disk Google. Je to multifunkční cloud zcela propojený s Gmailem a s účtem Google a tudíž i dalšími Google aplikacemi. Hned ze startu uživatel získá zdarma 15 GB , pokud vám přestane kapacita dostačovat, můžete si ji samozřejmě za určité formy poplatků navýšit dle libosti. Vše v českém jazyce je výhodou.

MEGA

Ikdyž je rozhraní služby MEGA mezi českými uživateli prozatím neznámou, nabízí spoustu možností navíc, je velmi zjednodušený a jako bonus klient ihned po založení dostává 50 GB free prostoru. Což je oproti konkurenci velkorysé. Pokud ovšem uživateli přestane stačit, možné navýšení samozřejmě existuje, ale je poněkud dražší než u zbylých providerů. Je kompatibilní s Android, iOS, Mac i Windows. Je velice bezpečný, opatřen detailním šifrováním a dvoufázovým přihlášením.

OneDrive

Je úložištěm od firmy Microsoft. Zdarma nabízí 5Gb verzi, ale samozřejmě si je možno vyšší kapacitu předplatit. Dá se v něm pracovat i offline. Nabízí i možnost osobního trezoru, který je speciálně zabezpečen pouze pro oči uživatele, může tak sloužit k uchování citlivých dat a to např. podpisů, skenů smluv či dokladů.


Přečtěte si také

bad_letter.jpg

Přišel vám dopis o zdražení energie nebo plynu? Přejděte k levnějšímu dodavateli

Dopis o zdražení elektrické energie nebo plynu asi nikoho příliš netěší. Možná vás ale potěší ...
Číst
female-hands-with-a-cup-of-coffee-and-a-mobile-pho-43N2XRW.jpg

ČTÚ plánuje zlevnit ceny mobilních dat

Český telekomunikační úřad chce regulovat ceny velkoobchodní ceny mobilních dat.
Číst
clanek-electric-job-in-the-apartment-D28LPHM.jpg

Rekonstrukce bytu aneb, jak na kabelové rozvody internetu a TV

Jak rozmístit kabelové rozvody internetu a TV v případě rekonstrukce bytu?
Číst

Ověřte si dostupnost internetu podle adresy

Doporučené články:

digital tv.jpg

Jak vybrat poskytovatele digitální TV

Porovnání poskytovatelů satelitní a internetové TV. Vše na jednom místě.
Číst
nej inter.jpg

Jak vybrat nejvýhodnější internetové připojení

Rychlý a stabilní internet podle vašich představ. Srovnáváme nabídky poskytovatelů internetu.
Číst