Přišel vám dopis o zdražení energie nebo plynu? Přejděte k levnějšímu dodavateli

Dopis o zdražení elektrické energie nebo plynu asi nikoho příliš netěší. Možná vás ale potěší skutečnost, že i takovýto dopis s ne příliš příjemnou zprávou, můžete využít ve svůj prospěch. Dodavatelé energie nebo plynu mají právo zvýšit ceny, vy máte však v tomto případě zase právo bezplatně odstoupit od smlouvy a přejít k jinému dodavateli, který vám nabídne výhodnější cenu nebo lepší podmínky a v konečném výsledku na „zdražovacím dopise“ můžete ušetřit. 

people-big.jpg

Zdražování energie a plynu v roce 2021

V posledních měsících se objevují zprávy, že roste cena elektřiny i plyn a tento trend pravděpodobně neustane ani v příštích měsících. Na burze elektřina zdražila až o 50 procent, což však naštěstí neznamená, že lidé zaplatí na energiích o polovinu vyšší částku než doposud. Jednotliví dodavatelé totiž na burze nakupují elektřinu až na tři roky dopředu a ti, kteří ji nakoupili už dříve, ji mohou prodávat levněji než za současné ceny, aniž by na tom prodělali. Podle odborníků se navýšení cen elektřiny pohybuje okolo sedmi procent a běžná domácnost za měsíc zaplatí zhruba 70 Kč navíc.

Dodavatelé mají povinnost oznámit zdržení 

Energetický zákon ukládá dodavatelům plynu a energie povinnost oznámit svým zákazníkům zdražení cen nebo změnu obchodních podmínek. Nemusíte se tak bát, že o změně nebudete informování. Navíc budete mít určitý čas na rozhodnutí, jestli budete s navýšením cen souhlasit, nebo se rozhodnete jednoduše a bezplatně od smlouvy odstoupit a přejít k jinému dodavateli. 

Lhůty spojené se zdražováním energie a plynu

Dodavatel je povinen nejen zákazníkům zdražení oznámit, ale také to udělat s dostatečným předstihem. Ze zákona vyplývá, že tuto skutečnost musí dodavatel zákazníkům sdělit nejpozději třicátý den přede dnem účinnosti. Forma tohoto sdělení se odvíjí od individuální smlouvy a může se jednat o doporučený dopis nebo také o e-mail či SMS zprávou. Do kdy musíte na toto oznámení reagovat? Nastat mohou dva scénáře: 

1. Dodavatel oznámil navýšení

Pokud vám dodavatel sdělil, že zvyšuje ceny nebo mění obchodní podmínky a poučil vás, že můžete odstoupit od smlouvy, můžete to udělat nejpozději 10. den před tím, než dojde ke změně.

2.  Dodavatel vás o navýšení neinformuje

I přesto, že mají dodavatelé povinnost navýšení oznámit, v některých případech tuto povinnost nesplní. Pokud vás tedy dodavatel předem neinformuje, ale proběhne navýšení, máte právo od smlouvy odstoupit 3 měsíce poté, co dojde ke změně. 


Srovnejte nabídky cen dodavatelů energie a plynu

Pokud vám přišel dopis a nechcete se s navýšením cen smířit, využijte naši kalkulačku, která za vás porovná jednotlivé dodavatele. Možná zjistíte, že můžete na plynu a energie ušetřit nemalé peníze.

Porovnat ceny plynuPorovnat ceny elektřiny

Přečtěte si také

female-hands-with-a-cup-of-coffee-and-a-mobile-pho-43N2XRW.jpg

ČTÚ plánuje zlevnit ceny mobilních dat

Český telekomunikační úřad chce regulovat ceny velkoobchodní ceny mobilních dat.
Číst
clanek-electric-job-in-the-apartment-D28LPHM.jpg

Rekonstrukce bytu aneb, jak na kabelové rozvody internetu a TV

Jak rozmístit kabelové rozvody internetu a TV v případě rekonstrukce bytu?
Číst
CLside-view-of-football-fans-praying-at-home-4Z7M59P.jpg

Kde naladit nejlepší fotbalové ligy?

Kde sledovat Premier League, Ligu mistrů, Serie A, Bundesliga, La Liga, League 1
Číst

Všechny články

Ověřte si dostupnost internetu podle adresy

Doporučené články:

digital tv.jpg

Jak vybrat poskytovatele digitální TV

Porovnání poskytovatelů satelitní a internetové TV. Vše na jednom místě.
Číst
nej inter.jpg

Jak vybrat nejvýhodnější internetové připojení

Rychlý a stabilní internet podle vašich představ. Srovnáváme nabídky poskytovatelů internetu.
Číst