Přišel vám dopis o zdražení energie nebo plynu? Přejděte k levnějšímu dodavateli

Dopis o zdražení elektrické energie nebo plynu asi nikoho příliš netěší. Možná vás ale potěší skutečnost, že i takovýto dopis s ne příliš příjemnou zprávou, můžete využít ve svůj prospěch. Dodavatelé energie nebo plynu mají právo zvýšit ceny, vy máte však v tomto případě zase právo bezplatně odstoupit od smlouvy a přejít k jinému dodavateli, který vám nabídne výhodnější cenu nebo lepší podmínky a v konečném výsledku na „zdražovacím dopise“ můžete ušetřit. 

people-big.jpg

Zdražování energie a plynu v roce 2021

V posledních měsících se objevují zprávy, že roste cena elektřiny i plyn a tento trend pravděpodobně neustane ani v příštích měsících. Na burze elektřina zdražila až o 50 procent, což však naštěstí neznamená, že lidé zaplatí na energiích o polovinu vyšší částku než doposud. Jednotliví dodavatelé totiž na burze nakupují elektřinu až na tři roky dopředu a ti, kteří ji nakoupili už dříve, ji mohou prodávat levněji než za současné ceny, aniž by na tom prodělali. Podle odborníků se navýšení cen elektřiny pohybuje okolo sedmi procent a běžná domácnost za měsíc zaplatí zhruba 70 Kč navíc.

Dodavatelé mají povinnost oznámit zdržení 

Energetický zákon ukládá dodavatelům plynu a energie povinnost oznámit svým zákazníkům zdražení cen nebo změnu obchodních podmínek. Nemusíte se tak bát, že o změně nebudete informování. Navíc budete mít určitý čas na rozhodnutí, jestli budete s navýšením cen souhlasit, nebo se rozhodnete jednoduše a bezplatně od smlouvy odstoupit a přejít k jinému dodavateli. 

Porovnat ceny plynu

Lhůty spojené se zdražováním elektřiny a plynu

Dodavatel je povinen nejen zákazníkům zdražení oznámit, ale také to udělat s dostatečným předstihem. Ze zákona vyplývá, že tuto skutečnost musí dodavatel zákazníkům sdělit nejpozději třicátý den přede dnem účinnosti. Forma tohoto sdělení se odvíjí od individuální smlouvy a může se jednat o doporučený dopis nebo také o e-mail či SMS zprávou. Do kdy musíte na toto oznámení reagovat? Nastat mohou dva scénáře: 

1. Dodavatel oznámil navýšení

Pokud vám dodavatel sdělil, že zvyšuje ceny nebo mění obchodní podmínky a poučil vás, že můžete odstoupit od smlouvy, můžete to udělat nejpozději 10. den před tím, než dojde ke změně.

2.  Dodavatel vás o navýšení neinformuje

I přesto, že mají dodavatelé povinnost navýšení oznámit, v některých případech tuto povinnost nesplní. Pokud vás tedy dodavatel předem neinformuje, ale proběhne navýšení, máte právo od smlouvy odstoupit 3 měsíce poté, co dojde ke změně. 


Srovnejte nabídky cen dodavatelů energie a plynu

Pokud vám přišel dopis a nechcete se s navýšením cen smířit, využijte naši kalkulačku, která za vás porovná jednotlivé dodavatele. Možná zjistíte, že můžete na plynu a energie ušetřit nemalé peníze.

Porovnat ceny elektřiny

Přečtěte si také

Změny u hypoték 2023

Z toho, jak banky za posledních pár let vyhodnocovaly bonitu svých klientů (tj. schopnost spl ...
Číst
praha1_optimized.jpg

Nejrychlejší internet v Praze

Jaký je nejrychlejší internet v Praze? Podívejte se na statistiky a parametry rychlostí inte ...
Číst
optika_cetin_2000.jpg

Nový optický internet 2/1 Gb/s od CETINu umožňuje dvojnásobnou rychlost

CETIN, přední provozovatel největší datové a komunikační sítě v Česku, nedávno představil ...
Číst

Všechny články

Ověřte si dostupnost internetu podle adresy

Doporučené články:

digital tv.jpg

Jak vybrat poskytovatele digitální TV

Porovnání poskytovatelů satelitní a internetové TV. Vše na jednom místě.
Číst
jak spravne vybrat.jpg

Jak správně vybrat mobilní tarif

Srovnání mobilních tarifů. Vyberte si levný neomezený tarif na míru.
Číst
nej inter.jpg

Jak vybrat nejvýhodnější internetové připojení

Rychlý a stabilní internet podle vašich představ. Srovnáváme nabídky poskytovatelů internetu.
Číst

Dotace na
fotovoltaiku 2023

Ušetřete až 80 000 Kč ročně! Instalace fotovoltaiky již do 4 měsíců.

Zjistěte cenovou nabídku do 1 minuty.

Zjistit cenovou nabídku

Fotovoltaika