Přišel vám dopis o zdražení energie nebo plynu? Přejděte k levnějšímu dodavateli
Dopis o zdražení elektrické energie nebo plynu asi nikoho příliš netěší. Možná vás ale potěší skutečnost, že i takovýto dopis s ne příliš příjemnou zprávou, můžete využít ve svůj prospěch. Dodavatelé energie nebo plynu mají právo zvýšit ceny, vy máte však v tomto případě zase právo bezplatně odstoupit od smlouvy a přejít k jinému dodavateli, který vám nabídne výhodnější cenu nebo lepší podmínky a v konečném výsledku na „zdražovacím dopise“ můžete ušetřit.

Zdražování energie a plynu v roce 2021
V posledních měsících se objevují zprávy, že roste cena elektřiny i plyn a tento trend pravděpodobně neustane ani v příštích měsících. Na burze elektřina zdražila až o 50 procent, což však naštěstí neznamená, že lidé zaplatí na energiích o polovinu vyšší částku než doposud. Jednotliví dodavatelé totiž na burze nakupují elektřinu až na tři roky dopředu a ti, kteří ji nakoupili už dříve, ji mohou prodávat levněji než za současné ceny, aniž by na tom prodělali. Podle odborníků se navýšení cen elektřiny pohybuje okolo sedmi procent a běžná domácnost za měsíc zaplatí zhruba 70 Kč navíc.
Dodavatelé mají povinnost oznámit zdržení
Energetický zákon ukládá dodavatelům plynu a energie povinnost oznámit svým zákazníkům zdražení cen nebo změnu obchodních podmínek. Nemusíte se tak bát, že o změně nebudete informování. Navíc budete mít určitý čas na rozhodnutí, jestli budete s navýšením cen souhlasit, nebo se rozhodnete jednoduše a bezplatně od smlouvy odstoupit a přejít k jinému dodavateli.
Lhůty spojené se zdražováním elektřiny a plynu
Dodavatel je povinen nejen zákazníkům zdražení oznámit, ale také to udělat s dostatečným předstihem. Ze zákona vyplývá, že tuto skutečnost musí dodavatel zákazníkům sdělit nejpozději třicátý den přede dnem účinnosti. Forma tohoto sdělení se odvíjí od individuální smlouvy a může se jednat o doporučený dopis nebo také o e-mail či SMS zprávou. Do kdy musíte na toto oznámení reagovat? Nastat mohou dva scénáře:
1. Dodavatel oznámil navýšení
Pokud vám dodavatel sdělil, že zvyšuje ceny nebo mění obchodní podmínky a poučil vás, že můžete odstoupit od smlouvy, můžete to udělat nejpozději 10. den před tím, než dojde ke změně.
2. Dodavatel vás o navýšení neinformuje
I přesto, že mají dodavatelé povinnost navýšení oznámit, v některých případech tuto povinnost nesplní. Pokud vás tedy dodavatel předem neinformuje, ale proběhne navýšení, máte právo od smlouvy odstoupit 3 měsíce poté, co dojde ke změně.
Srovnejte nabídky cen dodavatelů energie a plynu
Pokud vám přišel dopis a nechcete se s navýšením cen smířit, využijte naši kalkulačku, která za vás porovná jednotlivé dodavatele. Možná zjistíte, že můžete na plynu a energie ušetřit nemalé peníze.