Globus modrá.svg

Rekonstrukce bytu aneb, jak na kabelové rozvody internetu a TV

Plánujete rekonstrukci bytu? Pak byste měli myslet nejen na estetickou stránku svého bytu, ale taky na tu praktickou. V tomto článku vám tedy poradíme, jak na kabelové rozvody internetu a TV při rekonstrukci bytu.

Datová zásuvka do každé místnosti

V první řadě je důležité zodpovědět si otázku, v jakých místnostech budete internet využívat. Většina domácností má datovou zásuvku v obýváku, k níž se připojuje třeba chytrá televize nebo taky Wi-Fi router. Ideální však bezesporu je, zabudovat datovou zásuvku do všech obytných pokojů v bytě, tedy jak do obývacího pokoje, tak i do ložnice, pracovny nebo dětského pokojíčku. Proč? Můžete tím v budoucnu ušetřit peníze. Je totiž rozhodně levnější rovnou natáhnout kabely z hlavní datové schránky než se později pouštět do větší přestavby. To platí nejen pro kabely k internetu, ale také kabely pro příjem televizního vysílání.

Kam kabely umístit?

V souvislosti s kabely vás možná také napadá, kam je vlastně umístit. Odborníci rozhodně nedoporučují pevné umístění do zdi vzhledem k možným přestavbám v budoucnu. Naopak radí kabely umístit do elektroinstalačních trubek neboli husích krků. Husí krky, které by měly být dostatečně široké, usnadňují manipulaci s kabely ve chvíli, kdy je budete potřebovat vyměnit nebo opravit. Důležité je myslet nejen na umístění kabelů, ale také umístění zásuvek, které byste měli dobře promyslet. Skvělým tipem je využití datových dvojzásuvek, díky nímž můžete předejít nutnosti rozbočovačů. 

Ověřte si dostupnost internetu podle adresy

Bezdrátové připojení k internetu: Ano, nebo ne?

Proč při rekonstrukci počítat s kabely, když se v dnešní době můžete k internetu připojit i bezdrátově? V případě bezdrátového připojení totiž můžete bojovat se sníženou rychlostí, rychlost internetu totiž mohou snižovat silné zdi nebo třeba vyšší hustota okolních Wi-Fi sítí. Při práci nebo třeba při sledování videí na internetu proto oceníte možnost připojení do datové zásuvky, kdy dosáhnete garantované rychlosti.

A co televize?

V případě, že máte k dispozici připojení k internetu po optické nebo metalické síti, můžete využít službu „televize přes internet“ (IPTV), a vyhnete se tak nutnosti pořízení televizní antény. K tomu, aby vám televize běžela, totiž budete potřebovat jenom internetové připojení a set-top-box. Televize přes internet navíc nabízí řadu výhod, například možnost pozastavení pořadu nebo sledování na více zařízeních.

Přečtěte si také

bad_letter.jpg

Přišel vám dopis o zdražení energie nebo plynu? Přejděte k levnějšímu dodavateli

Dopis o zdražení elektrické energie nebo plynu asi nikoho příliš netěší. Možná vás ale potěší ...
Číst
female-hands-with-a-cup-of-coffee-and-a-mobile-pho-43N2XRW.jpg

ČTÚ plánuje zlevnit ceny mobilních dat

Český telekomunikační úřad chce regulovat ceny velkoobchodní ceny mobilních dat.
Číst
CLside-view-of-football-fans-praying-at-home-4Z7M59P.jpg

Kde naladit nejlepší fotbalové ligy?

Kde sledovat Premier League, Ligu mistrů, Serie A, Bundesliga, La Liga, League 1
Číst

Všechny články

Doporučené články:

digital tv.jpg

Jak vybrat poskytovatele digitální TV

Porovnání poskytovatelů satelitní a internetové TV. Vše na jednom místě.
Číst
nej inter.jpg

Jak vybrat nejvýhodnější internetové připojení

Rychlý a stabilní internet podle vašich představ. Srovnáváme nabídky poskytovatelů internetu.
Číst