Zelená karta 2024 | Změny v zákonech pro ČR

S Novým rokem 2024 čekají řidiče motorových vozidel změny v zákonech týkajících se jejich povinností a dopravy. Jedná se o Zákon o silničním provozu, který vzešel v platnost k 1. 1. 2024 a Zákon o pojištění odpovědnosti. Avčak ten druhý zákon, navzdory , zatím neplatí! K vůli zpoždění poslanecké sněmovny s přijetím tohoto nového zákona. Ne všechny slibované zákony se však stihly legislativně schválit! I přesto, že vybrané pojišťovny již připravovaly své klienty na chystané změny, že od nového roku 2024 nebudou muset vozit v autech zelenou kartu, tato povinnost zatím stále platí. Jedním z nich by měl být například zrušení povinnosti vozit s sebou zelnou kartu, což je doklad o platnosti povinného ručení.  


Co je to zelená karta?

Zelená karta je v Evropě mezinárodně uznávaný dokument vystavený pojišťovnou, potvrzující platnost povinného ručení vozidla. Doklad slouží k doložení existence platného pojištění odpovědnosti z provozu vozidla a tedy schopnosti krytí škod, které mohou vzniknout při jeho provozu.

Hlavním účelem zelené karty je ochrana řidičů před hrazením vysokých částek po způsobení škod třetím osobám, napřídlad při autonehodě.

Údaje, které jsou uvedeny na zelené kartě musí odpovídat realitě. V případě, že dojde k jakékoliv změně, je nutné kontaktovat pojišťovnu, aby vám vystavila toto osvědčení nové. Na zelené kartě jsou uvedeny následující informace:

 • Název: Mezinárodní automobilová pojišťovací karta
 • Údaje o vozidle (SPZ a model)
 • Datum platnosti zelené karty (bežně platí na jeden rok)
 • Územní platnost (v jakých státech osvědčení platí)
 • Detaily o asistenční službě

Porovnat povinné ručení


Zelená karta: Chystané změny v roce 2024

Nový zákon o povinném ručení přinese v roce 2024 několik změn, které se nově budou týkat nejen majitelů motorových vozidel.

 1. Nově bude provozovatel vozidla povinen uzavřít povinné ručení, nikoli jeho majitel. I když majitel vozidla často zastává roli provozovatele, není to vždy pravidlem.
 2. Majitelé elektrokoloběžek nebo jiných neregistrovaných vozidel budou mít povinnost si sjednat povinné ručení. Povinnost se bude vztahovat na vozidla s maximální konstrukční rychlostí vyšší než 25 km/hod, nebo pokud provozní hmotnost vozidla přesahuje 25 kg, již s rychlostí vyšší než 14 km/hod. Mezi tato vozidla patří například elektrokoloběžky, zahradní traktory, sněžné skútry, rolby, golfová vozítka nebo segwaye.
 3. Zrušení povinnosti mít u sebe zelenou kartu v listinné i elektronické podobě v České republice. Pro ostatní zěme bude prozatím tato povinnost nadále platit. Ověření platnosti zelené karty bude nadále probíhat digitální cestou.
 4. Navýšení maximálního limitu pojistného plnění z 35 milionů na 50 milionů Kč

Ceny povinného ručení 2024

1. Řidič je povinnen mít sjednané povinné ručení

Nově bude povinnost uzavření povinného ručení spojena s provozovatelem vozidla, tedy s osobou, který vozidlo skutečně řídí, a ne s jeho majitelem. Tato změna je zavedena především kvůli obtížnému určení skutečného viníka dopravních přestupků a kvůli manipulacím v systému bonusů a malusů při stanovení výše pojistného. To znamená, že například pokud rodič přenechá auto svému dítěti k užívání a zůstane jeho majitelem, povinné ručení bude muset být sjednáno také na jméno dotyčného dítěte.


2. Povinnost uzavřít povinné ručení pro neregistrovaná vozidla

Zákon o povinném ručení nově rozšiřuje definici pojmu vozidlo, což zahrnuje elektrokoloběžky, zahradní traktory, golfová vozítka, pracovní stroje, sněžné skútry a rolby nebo segwaye, pokud přesahují rychlost 25 km/h nebo 14 km/h - v přídadě vyšší hmostnosti než 25 kg.

Podle nového zákona se za motorová vozidla považují ta, kde je motor hlavním zdrojem pohybu. Majitelé elektrokol si můžou oddechnout. Elektrokola jsou totiž výjimkou, jelikož jeho hlavním pohonem je lidská síla a motor zde slouží pouze jako podpůrný prostředek.

Vyjímku budou mít také zahradní traktory, které se pohybují pouze na soukromém pozemku. Avšak ve chvíli, kdy s nimi vyjedete na veřejnou komunikaci, povinnost sjednání povinného ručení se na ně bude vztahovat také.


3. Odpadá povinnost mít zelenou kartu u sebe v ČR

Zelená karta, která dosud sloužila jako doklad o zaplacení povinného ručení a byla předkládána při silničních kontrolách v ČR, bude nadále ověřována pouze digitálně. Papírová karta bude sloužit výhradně jako mezinárodní doklad o zaplacení pojištění odpovědnosti z provozu vozidla v případě cesty řidiče do zahraničí, kde je toto osvědčení platné.


4. Navýšení maximálního limitu pojistného plnění

Uzavřené povinné ručení má stanovený limit pojistného plnění. Jedná se o maximální výši částky, jakou si určíte, kterou je pojišťovna schopna vyplatit za škodu způsobenou pojistnou událostí, kterou zaviníte. Zákon stanovuje minimální limit, který je v současné době stanoven na 35 milionů Kč. Podle nového zákona se tento minimální limit zvýší na 50 milionů Kč.

Výše limitu Výše pojistného plnění
Nejnižší možný limit (2023) 35 milionů Kč
Nový nejnižší možný limit (2024) 50 milionů Kč
Doporučený limit 75 milionů Kč
Vyšší limit 100 - 200 milionů Kč
Nejvyšší možný limit 250 milionů Kč

Územní platnost zelené karty

Platnost zelené karty je určena podle časového omezení a územní platnosti. Povinné ručení se obvykle sjednává na dobu jednoho roku. Přesné datum platnosti je uvedeno přímo na kartě. Pokud máte nedávno sjednané povinné ručení, pojišťovna vám může vystavit dočasnou zelenou kartu, která je platná po dobu jednoho měsíce. Po uhrazení první splátky vám ji pojišťovna vymění za trvalou zelenou kartu.

Důležitá je také územní platnost zelené karty podle různých zemí, ve kterých je sjednané povinné ručení platné. Na zadní straně zelené karty najdete seznam států, které tento doklad uznávají. Většina evropských zemí automaticky uznává platnost zelené karty, a to dokonce bez nutných kontrol na hranicích.

Seznam států, které uznávají zelenou kartu:

 • Země EHP (Země evropského hospodářského prostoru): Belgie, Bulharsko, Česko, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Chorvatsko, Itálie, Irsko, Island, Kypr, Lichtenštejnsko, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, Malta, Německo, Nizozemsko, Norsko, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Rumunsko, Řecko, Slovenská republika, Slovinsko, Spojené království Velké Británie a Severního Irska, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko
 • Další země v Evropě: Albánie, Andorra, Bosna a Hercegovina, Bývalá svazová republika Makedonie, Černá Hora, Monako, San Marino, Srbská republika, Turecko, Ukrajina, Vatikán
 • Ostatní země, pokud nejsou na zadní straně zelené karty přeškrtnuté (v závislosti na konkrétní pojišťovně): Azerbájdžán, Bělorusko, Írán, Moldavsko, Maroko, Rusko, Tunisko

Kolik stojí povinné ručení aneb, za jakou cenu dostanu zelenou kartu?

Zajímá vás, kolik zaplatíte za povinné ručení? Jaká je nejlepší cena, za kterou je možné zelenou kartu pro vaše vozidlo získat?

Možná budete překvapeni, jak velký cenový rozdíl mezi různými pojišťovnami může být! Ale s tím si nemusíte dělat starosti. Díky online kalkulačce povinného ručení, si během chviličky porovnáte aktuální ceny různých pojišťoven na jednom místě. A co je ještě lepší? Porovnání a sjednání toho nejlepšího povinného ručení je nejen rychlé, ale i opravdu jednoduché. Stačí zadat SPZ vašeho vozidla a během chvíle se vám zobrazí nabídky pojišťoven, které si lze porovnat podle cen a podmínek.

Běžná cena povinného ručení se může lišit podle vašich osobních faktorů, jako je věk, zkušenosti řidiče, typ vozu a místo bydliště. S kalkulačkou povinného ručení získáte okamžitý přehled cen, který odpovídá vašim konkrétním potřebám.

Proč platit více, když můžete mít totéž za méně? Porovnejte si ceny povinného ručení hned teď a ušetřete!

Cenová kalkulačka povinného ručení

Přečtěte si také

bezucelovy-uver_optimized.jpg

Co je to bezúčelový úvěr?

Bezúčelový úvěr představuje flexibilní formu spotřebitelského úvěru, který umožňuje klientovi vol ...
Číst
DSTI.jpg

Co je to DSTI?

Dluhová služba k příjmu, zkráceně DSTI (Debt Service to Income), představuje poměr celkový ...
Číst
blokace-karty_optimized.jpg

Blokace karty

V případě ztráty nebo odcizení platební karty je nezbytné okamžitě přistoupit k blokaci karty.
Číst

Všechny články

Doporučené články:

digital tv.jpg

Jak vybrat poskytovatele digitální TV

Porovnání poskytovatelů satelitní a internetové TV. Vše na jednom místě.
Číst
jak spravne vybrat.jpg

Jak správně vybrat mobilní tarif

Srovnání mobilních tarifů. Vyberte si levný neomezený tarif na míru.
Číst
nej inter.jpg

Jak vybrat nejvýhodnější internetové připojení

Hledáte nejvýhodnější internetové připojení? Přečtěte si rady a tipy, jak si vybrat správného ...
Číst