Jaký je rozdíl mezi optickým a DSL připojením?

optika x DSL.jpg

Váháte, pro jakou technologii internetu se rozhodnout? Mezi nejpoužívanější technologie internetu po kabelu patří optické připojení a připojení po telefonní lince (ADSLVDSL).

Každá technologie má své výhody i nevýhody. "Optika" dosahuje zpravidla vyšších rychlostí, ale nemusí být z vždy nejlepším řešením (např.: pokud všichni sousedé v domě využívají stejnou technologii, síť může být zahlcená).

Existuje několik možností realizace optického připojení. Nejstabilnější z nich je technologie FTTH (Fiber-To-The-Home), kde kabel zakončený přímo v bytě, takže se o svoji nasmlouvanou rychlost s nikým nedělíte.

U tech. FTTH někteří operátoři poskytují symetrické rychlosti (download  je stejný, jako upload). Např.: 100/100 Mbps nebo 200/200 Mbps. U ADSL a VDSL internetu jsou rychlosti asymetrické v poměru 1/10. Např. 50/5 Mbps nebo 100/10 Mbps.

 

DSL internet

DSL připojení (Digital Subscriber Line) je v překladu digitální uživatelská linka. Existuje více druhů DSL linek, které mají některé parametry společné, ale liší se například v kvalitě, rychlosti, i stabilitě připojení. Na těchto sítích můžou zajišťovat internet pro zákazníky desítky poskytovatelů, kteří se zaregistrují u telekomunikačního úřadu a platí určitý poplatek za každou konektivitu pro nového klienta. Tyto sítě, které pokrývají téměř 98% ČR, spravuje, vystavuje a vlastní společnost CETIN.  

U připojení k internetu pomocí telefonních kabelů se často setkáváme s verzí ADSL (do rychlosti 16 Mbps) a VDSL (od rychlosti 20 Mbps do 250 Mbps). Navýšení rychlostí je možné díky výstavbě nových DSLAMů, které zkracují délku vedení na tzv. poslední míli - od konce optické sítě ke koncovému zákazníkovi. CETIN bude do konce roku zrychlovat a stavět tisíce rDSLAMů, díky čemuž se navýší rychlosti internetu pro statisíce domácností. 

Optické připojení

Optické kabely přenáší internet pomocí světla. Jedná se o nejstabilnější připojení v současnosti.

Existuje několik technologí přivednení optického kabelu:

FTTH (Fiber to the home), což je zavedení optického kabelu přímo do bytu, a díky tomu neztrácí svoji přenosovou rychlost, FTTB (Fiber To The Building) je optické vlákno přivedené do domu a po bytech se dále rozvádí síťovým kabelem, FTTC (Fiber To The Cabinet) je dovedení optické sítě do rozvodní skříně pro určitou lokalitu, FTTN (Fiber To The Node) podobné jako u FTTC, akorát je optické vlákno vzdáleno od skříně až několik kilometrů.

Ověřte si dostupnost internetu podle adresy

Internet, Televize, Tarify| Porovnejsito.cz

Vyplňte jednoduchý formulář a my se vám ozveme s nejlepší nabídkou!

Odesláním formuláře souhlasíte s Obchodními podmínkami portálu Porovnejsito.cz. Vaše data zpracováváme v souladu se Zásadami ochrany soukromí a zpracování osobních údajů.

Přečtěte si také

Uvodni fotka (1).jpg

Jak vytvořit webové stránky - srovnání dostupných platforem

Napadlo Vás někdy vytvořit si vlastní webové stránky bez potřeby si najímat freelencare nebo ag ...
Číst
telly_clanek.PNG

Nejlepší poskytovatel IPTV / OTT (leden 2022)

Jaký je nejlepší poskytovatel IPTV nebo OTT? Velké srovnání poskytovatelů televize přes interne ...
Číst
vitez_testu_seda_2.png

Nejlepší mobilní studentské tarify pro rok 2021

Nejlepší volání pro studenty. Porovnali jsme pro vás studentské tarify.
Číst

Doporučené články:

digital tv.jpg

Jak vybrat poskytovatele digitální TV

Porovnání poskytovatelů satelitní a internetové TV. Vše na jednom místě.
Číst
jak spravne vybrat.jpg

Jak správně vybrat mobilní tarif

Srovnání mobilních tarifů. Vyberte si levný neomezený tarif na míru.
Číst
nej inter.jpg

Jak vybrat nejvýhodnější internetové připojení

Rychlý a stabilní internet podle vašich představ. Srovnáváme nabídky poskytovatelů internetu.
Číst