optika x DSL.jpg

Jaký je rozdíl mezi optickým a DSL připojením?

 

Váháte, pro jakou technologii internetu se rozhodnout? Mezi nejpoužívanější technologie internetu po kabelu patří optické připojení a připojení po telefonní lince (ADSLVDSL).

Každá technologie má své výhody i nevýhody. "Optika" dosahuje zpravidla vyšších rychlostí, ale nemusí být z vždy nejlepším řešením (např.: pokud všichni sousedé v domě využívají stejnou technologii, síť může být zahlcená).

Existuje několik možností realizace optického připojení. Nejstabilnější z nich je technologie FTTH (Fiber-To-The-Home), kde kabel zakončený přímo v bytě, takže se o svoji nasmlouvanou rychlost s nikým nedělíte.

U tech. FTTH někteří operátoři poskytují symetrické rychlosti (download  je stejný, jako upload). Např.: 100/100 Mbps nebo 200/200 Mbps. U ADSL a VDSL internetu jsou rychlosti asymetrické v poměru 1/10. Např. 50/5 Mbps nebo 100/10 Mbps.

 

DSL internet

DSL připojení (Digital Subscriber Line) je v překladu digitální uživatelská linka. Existuje více druhů DSL linek, které mají některé parametry společné, ale liší se například v kvalitě, rychlosti, i stabilitě připojení. Na těchto sítích můžou zajišťovat internet pro zákazníky desítky poskytovatelů, kteří se zaregistrují u telekomunikačního úřadu a platí určitý poplatek za každou konektivitu pro nového klienta. Tyto sítě, které pokrývají téměř 98% ČR, spravuje, vystavuje a vlastní společnost CETIN.  

U připojení k internetu pomocí telefonních kabelů se často setkáváme s verzí ADSL (do rychlosti 16 Mbps) a VDSL (od rychlosti 20 Mbps do 250 Mbps). Navýšení rychlostí je možné díky výstavbě nových DSLAMů, které zkracují délku vedení na tzv. poslední míli - od konce optické sítě ke koncovému zákazníkovi. CETIN bude do konce roku zrychlovat a stavět tisíce rDSLAMů, díky čemuž se navýší rychlosti internetu pro statisíce domácností. 

Optické připojení

Optické kabely přenáší internet pomocí světla. Jedná se o nejstabilnější připojení v současnosti.

Existuje několik technologí přivednení optického kabelu:

FTTH (Fiber to the home), což je zavedení optického kabelu přímo do bytu, a díky tomu neztrácí svoji přenosovou rychlost, FTTB (Fiber To The Building) je optické vlákno přivedené do domu a po bytech se dále rozvádí síťovým kabelem, FTTC (Fiber To The Cabinet) je dovedení optické sítě do rozvodní skříně pro určitou lokalitu, FTTN (Fiber To The Node) podobné jako u FTTC, akorát je optické vlákno vzdáleno od skříně až několik kilometrů.

Ověřte si dostupnost internetu podle adresy

Přečtěte si také

bad_letter.jpg

Přišel vám dopis o zdražení energie nebo plynu? Přejděte k levnějšímu dodavateli

Dopis o zdražení elektrické energie nebo plynu asi nikoho příliš netěší. Možná vás ale potěší ...
Číst
female-hands-with-a-cup-of-coffee-and-a-mobile-pho-43N2XRW.jpg

ČTÚ plánuje zlevnit ceny mobilních dat

Český telekomunikační úřad chce regulovat ceny velkoobchodní ceny mobilních dat.
Číst
clanek-electric-job-in-the-apartment-D28LPHM.jpg

Rekonstrukce bytu aneb, jak na kabelové rozvody internetu a TV

Jak rozmístit kabelové rozvody internetu a TV v případě rekonstrukce bytu?
Číst

Doporučené články:

digital tv.jpg

Jak vybrat poskytovatele digitální TV

Porovnání poskytovatelů satelitní a internetové TV. Vše na jednom místě.
Číst
nej inter.jpg

Jak vybrat nejvýhodnější internetové připojení

Rychlý a stabilní internet podle vašich představ. Srovnáváme nabídky poskytovatelů internetu.
Číst