ADSL

ADSL (anglicky Asymmetric Digital Subscribe Line) je připojení k internetu po telefonní lince. Jedná se o asymetrickou digitální linku, kde rychlost odesílání dat (upload) je výrazně nižší, než jejich stahování (download). Pro využití internetu není zapotřebí mít aktivní klasickou pevnou telefonní linku pro hlasové služby.

Maximální rychlost u ADSL pro stahování dat je 16,384 Mbit/s a pro odesílání  0,768 Mbit/s. ADSL je v dnešní době z největší části nahrazeno technologií VDSL, která je mezi uživateli daleko oblíbenější, jelikož dosahuje rychlostí až 250 Mbit/s. Rychlost vašeho internetu si změříte v našem testu internetového připojení

 

Jak probíhá instalace ADSL internetu?

Ke zprovoznění internetu stačí mít v bytě umístěnou telefonní zásuvku, do které je přiveden kabel z DSLAMU (ústředny). Po té, co si vyberete poskytovatele internetu, přijde technik daného poskytovatele nebo přímo z CETINu a zásuvku vám aktivuje. Pak už jen stačí zapojit xDSL modem do zásuvky.

ADSL internet si můžete zprovoznit jednoduše sami, v případě, že máte již aktivní telefonní zásuvku v bytě a to propojením s internetové zásuvky kabelem (RJ-11) do xDSL modemu.

Pokud internetová zásuvka není funkční, je potřeba domluvit realizaci služby technikem, který zásuvku aktivuje. Telefonní přípojka musí být přivedena k ústředně od CETINu. Nakonec se k zásuvce připojí koncové zařízení (modem), který dále šíří signál bezdrátově přes Wi-Fi nebo napřímo síťovým kabelem (RJ-45) do zařízení (notebook, PC, televize).

 

DSL infografika.PNG

Trápí vás pomalá rychlost internetu?

Pokud vás trápí pomalá rychlost stávajícího ADSL internetu, pokusíme se zjistit, jestli je na vaší adrese dostupná technologie internetu s vyššími rychlostmi, nebo kdy plánuje CETIN posílit kapacitu ústředny v okolí vašeho bydliště. Stačí níže zadat adresu, kde chcete zjistit možnosti připojení a my vám ověříme veškeré možnosti.

 

Ověřte si dostupnost internetu podle adresy

Přečtěte si také

refi-selective-focus-of-house-model-near-keys-on-white--MKQ2YRN.jpg

Fixace hypotéky

Fixace hypotéky je obdobím, během kterého nedochází ke změně úrokové sazby. Po skončení doby fixace ...
Číst
webos.png

webOS

Co je to webOS, dříve známý také jako Open webOS, LG webOS nebo Palm?
Číst
jednotky.jpg

Jednotky

V elektrotechnice patří k nejčastěji používaným jednotkám kilowatthodina, megawatthodina a gigaw ...
Číst

 

Všechny články

Doporučené články:

digital tv.jpg

Jak vybrat poskytovatele digitální TV

Porovnání poskytovatelů satelitní a internetové TV. Vše na jednom místě.
Číst
nej inter.jpg

Jak vybrat nejvýhodnější internetové připojení

Rychlý a stabilní internet podle vašich představ. Srovnáváme nabídky poskytovatelů internetu.
Číst