latence.jpg

Co je to latence?

Latence znamená v informatice časovou prodlevu mezi akcí a reakcí na internetu (používanější pojem pro latenci je ping). Jedná se o zpoždění, které se odehrává mezi výzvou k akci a dobou, než počítač tento požadavek zpracuje. Čím nižší latence, tím vyšší je výpočetní rychlost systému.

Kabelové připojení k internetu (optické připojení, DSL internet) má standadně lepší latenci, než u připojení k internetu vzduchem (bezdrátový internet radiovým spojem, 4G LTE, WTTX nebo např. satelitní internetové připojení). Není to však vždy pravidlem. Pokud vám nevadí si připlatit pár korun navíc za stabilní internet na doma, zajistíme vám nabídku na míru podle dostupných možností.

Rychlou a stabilní latenci potřebují např. hráči online her, protože potřebují mít stabilní internet pro správné fungování dané online hry ("bez sekání").


Kde se můžu s latencí setkat?

  • Grafická latence

V grafickém prostředí (GUI) je latence reakční doba mezi okamžikem, kdy uživatel klikne např. na tlačítko a okamžikem, kdy je daná operace provedena (zobrazí se výsledek).

  • Síťová latence

Latence při zpracování síťových dat je doba, za kterou datagram urazí cestu mezi dvěma počítači a zpět. Latenci si jednoduše změříte přes program ping. Síťová latence má vliv např. při hraní online her, kdy vyšší latence zmenožňuje hru hrát. 

  • Telekomunikace

V telekomunikacích latence určuje zpoždění signálu při dálkové komunikaci. V mobilních sítích se latence pohybuje v řádu stovek ms a u pevních IP sítích se latence pohybuje v jednotkách až desítkách ms.

  • VoIP latence

Technologie VoiP (volání přes internet) umožňuje hlasový digitální přenos prostřednictvím počítačové sítě nebo jiného média podporující protokol IP. VoiP má standardní latenci 150 - 300 ms. Při vyšší latenci (nad 500 ms) již komunikace není ideální. 

Tip: Zařídíme internet na míru podle vašich potřeb

 

Přečtěte si také

refi-selective-focus-of-house-model-near-keys-on-white--MKQ2YRN.jpg

Fixace hypotéky

Fixace hypotéky je obdobím, během kterého nedochází ke změně úrokové sazby. Po skončení doby fixace ...
Číst
webos.png

webOS

Co je to webOS, dříve známý také jako Open webOS, LG webOS nebo Palm?
Číst
jednotky.jpg

Jednotky

V elektrotechnice patří k nejčastěji používaným jednotkám kilowatthodina, megawatthodina a gigaw ...
Číst

 

Všechny články

Ověřte si dostupnost internetu podle adresy

Doporučené články:

digital tv.jpg

Jak vybrat poskytovatele digitální TV

Porovnání poskytovatelů satelitní a internetové TV. Vše na jednom místě.
Číst
nej inter.jpg

Jak vybrat nejvýhodnější internetové připojení

Rychlý a stabilní internet podle vašich představ. Srovnáváme nabídky poskytovatelů internetu.
Číst