Domeček zelená.svg

Jak správně vybrat hypotéku?

Věděli jste, že podle průzkumů má nyní hypotéku 16 % Čechů a dalších 13 % si ji plánuje vzít v budoucnu? Chcete si i vy pořídit vlastní byt nebo dům a čeká vás výběr hypotéky? Poradíme vám, jak při výběru hypotéky postupovat.


Spočítejte si, kolik vám banky půjčí peněz

V první řadě je důležité vědět, kolik peněz si chcete od banky půjčit, pokud nemůžete ručit jinou nemovitostí, banky vám aktuálně půjčí 80 % z hodnoty nemovitosti a pouze ve výjimečných případech vám půjčí 90 %. Je proto nutné mít předem naspořenou dostatečnou částku a počítat také s dodatečnými výdaji, mezi které mohou patřit například právní služby nebo odhad nemovitosti. Kromě naspořené částky musíte také splňovat několik podmínek, výše splátek nesmí překročit 45 % vašich čistých měsíčních příjmů a výše hypotéky nesmí být vyšší než devítinásobek vašich čistých ročních příjmů. 

Kalkulačka hypoték

Úroková sazba je alfou i omegou

Nejdůležitějším faktorem při výběru hypotéky je bezesporu úroková sazba, přičemž samozřejmě platí, že čím je nižší, tím je hypotéka výhodnější. Velkou výhodou, že nabídky jednotlivých bank můžete snadno srovnat z pohodlí domova díky našemu internetovému srovnávači. Další možností, která však zabere podstatně více času, je osobní návštěva konkrétních bank. Srovnání nabídek je opravdu důležité, i desetiny můžou mít totiž významný vliv na výši měsíční splátky a také na celkovou sumu, kterou bance na úrocích zaplatíte.

Nezapomeňte se seznámit s poplatky a sankcemi

Nenechte se zlákat pouze nejvýhodnější úrokovou sazbou, mohou se za ní totiž skrývat nejrůznější poplatky a sankce. Než se proto pro hypotéku rozhodnete, zkontrolujte podmínky dané banky. Některé banky mají výhodou úrokovou sazbu podmíněnou například zřízením běžného účtu u dané banky nebo sjednáním životního a invalidního pojištění. 

I na době fixace záleží

Délku fixace úrokové sazby byste měli volit s ohledem na to, jak vypadají vyhlídky do budoucna. Pokud se očekává, že budou sazby klesat, zvolte krátkou fixaci, pokud se naopak odborníci shodují na tom, že se očekávají vyšší úrokové sazby, zafixujte si úrok na co nejdelší dobu. Doba fixace se u jednotlivých bank liší, setkat se můžete například s 1 rokem, 3 lety, 5 lety, 6 lety, 7 lety nebo 10 lety. 

Porovnat hypotéky


Přečtěte si také

data usage.jpg

Kolik dat používá Netflix, Youtube a Spotify?

Kolik dat používá Netflix, Youtube a Spotify nebo live stream video?
Číst
nice-attractive-doubtful-woman-shrugs-shoulders-do-ZEX6ZT9.jpg

Jak si vybrat správného dodavatele energií?

Výdaje za energie jsou jedním z největších výdajů v domácnosti a změna dodavatele může vés ...
Číst
100-czech-korun-bills-and-magnifying-glass-with-bl-M54H8CA  kopie.jpg

Jak změnit dodavatele elektřiny a plynu?

Srovnáním nabídek dodavatelů elektřiny a plynu můžete ušetřit nemalé peníze. Možná i vy během n ...
Číst

Všechny články

Doporučené články:

digital tv.jpg

Jak vybrat poskytovatele digitální TV

Porovnání poskytovatelů satelitní a internetové TV. Vše na jednom místě.
Číst
nej inter.jpg

Jak vybrat nejvýhodnější internetové připojení

Rychlý a stabilní internet podle vašich představ. Srovnáváme nabídky poskytovatelů internetu.
Číst