ikona země

Mobilní internet a hotspot vs. pevný internet

Doma používáme internet pro mnoho účelů, a proto většinou potřebujeme, aby byl co nejrychlejší. V tomto článku se budeme zabývat tím, jaká technologie internetu je pro vaši domácnost nejlepší. Pojďme se podívat na výhody a nevýhody kabelového (pevného) a bezdrátového (mobilního) internetu. V článku se také dozvíte, na co se při výběru nové internetové služby zaměřit.

Pevný nebo mobilní internet? - ve zkratce:

Pevný internet, narozdíl od toho mobilního, je rychlejší a stabilnější. V případě připojení po kabelu, je optický internet rozhodně nejlepší volbou.

Mobilní internet může být omezen limitem přenášených dat (FUP), a při vyčrpání je rychlost přenosu dat výrazně snížena. To však neznamená, že není možné používat internet. Abychom vám pomohli vybrat nejlepší internet pro váš domov, chatu nebo kancelář, přečtěte si, jaké jsou výhody a nevýhody pevného, i mobilního internetu.


Pevný internet po kabelu

Pevný internet je omezen na konkrétní místo, např. náš domov nebo kancelář. Proto můžeme používat internet pouze v místě, kde byl nainstalován router. K Wi-Fi routeru je možné připojit mnoho počítačů nebo telefonů ve vaší domácnosti - stačí pouze název sítě od Wi-Fi a heslo. Hravě také zvládne chod celé chytré domácnosti včetně chytré IPTV / OTT.

 

Výhody a nevýhody pevného internetu

Výhody

 • Neomezený přenos dat
 • Vysoká přenosová rychlost
 • Stabilní připojení kdykoliv
 • Žádná omezení týkající se datového balíčku
 • Hravě zvládne chod celé domácnosti
 • Výkyvy počasí na připojení po kabelu nemají vliv
 • Operátoři nabízí váhodné balíčky v kombinaci s internetovou televizí

Nevýhody

- Internet není přenosný - je vázán na fixní adresu / Wi-Fi router

- Instalace internetu vyžaduje, ve většině případů, rozvedení kabelů a zkušenné techniky operátora


Mobilní internet, aneb bezdrátový příjem signálu

Mobilní internet je, narozdíl od pevného internetu, bez prostorových omezení. Můžete jej použít kdekoli, ale za několika podmínek. Bezdrátový přístup k internetu je nejprve garantován SIM kartou a poté přesměrován do síťového zařízení, např. routeru.

Je pravda, že tímto způsobem se osvobozujete od prostorových omezení, ale někdy jste závislí na rozsahu signálu. V místě s omezeným pokrytím nemusí váš mobilní internet fungovat správně a v nejhorších případech přestane fungovat úplně. Kromě toho je rychlost internetu určena datovým limitem - pokud je spotřebována, rychlost se drasticky snižuje. Operátoři nabízí také mobilní tarify s neomezeným počtem dat.

Výhody a nevýhody mobilního internetu

Výhody

 • Internet můžete používat kdekoliv - na cestách i v domácnosti
 • Příjem internetového signálu je bez kabelů a instalace služby technikem
 • Snadné připojení k funkci hotspotu
 • Bez prostorového omezení
 • Možné využít tarif s neomezenými daty

Nevýhody

- Pokud nemáte neomezená data, je zde datový limit, při jehož vyčerpání se sníží přenosová rychlost na minimum

- Nižší stabilita a kvalita připojení

- Kvalita připojení je určena pokrytím signálu


Ověřte si dostupnost internetu podle adresy

Věděli jste, že ...

5G je nejnovější generace telekomunikačních sítí. Systém 5G je nesrovnatelně rychlejší než jeho předchůdce LTE (4G). Rychlost 4G LTE internetu dosahuje maximálně 300 Mb/s, zatímco 5G internet může dosáhnout maximální přenosové rychlosti až 5 500 Mb/s.

Který internet na doma zvolit?

Při rozhodování o výběru technologie internetu stojí za to se zeptat, co potřebujete nejvíce, a k čemu budete připojení využívat. Jestli používáte internet především ke komunikaci s přáteli na sociálních sitích, ke sledování zpráv nebo vyřizování e-mailů, pravděpodobně nebudete potřebovat příliš rychlé a připojení k internetu. Pokud však používáte internet ke stahování velkých souborů, sledujte filmy, hrajete online hry, uskutečňujte videohovory, studujte nebo pracujete na dálku, tak budete potřebovat vysokorychlostní, neomezený internet.

Obyvatelé větších měst mají nejširší výběr. Mnoho operátorů zde nabízí své služby přičemž ceny a rychlostní limity se liší. Mnoho mobilních operátorů, např. O2, T-Mobile, Vodafone navíc nabízí mobilní internet s neomezenými daty.

Internet na telefonu - mobilní data

Pokud nevyžadujete velmi efektivní síťové připojení, můžete zvážit vytvoření směrovače z telefonu. Používání mobilního internetu po překročení datového limitu může způsobit nepříjemné překvapení ve vyúčtování služeb.

Pokud chcete používat internet z telefonu, musíte povolit příslušnou funkci, která sdílí internet. váš telefon se může snadno proměnit v router pomocí hotspotu, bluetooth nebo USB kabelu.

Pokud plánujete používat telefon pro internet na doma, stojí za to se seznámit také s nabídkami menších operátorů.

Optický internet pro náročné uživatele

Optický internet je rozhodně nejlepší volbou pro náročné uživatele internetu. Je to bezkonkurenční, pokud jde o rychlost a stabilitu připojení. V roce 2023 nabízí nejrychlejší optický internet v Praze společnost E3 s rychlostí download až 10 Gb/s.

Jak mohu zkontrolovat rychlost svého internetu?

Test rychlosti připojení k internetu můžete snadno najít od svého operátora. Tento test rychlosti naleznete také na webových stránkách Porovnejsito.cz. Dokončení trvá zhruba 30 sekund.

Limit přenosu dat

Jak již víte, pevný internet vítězí nad mobilním internetem ve smyslu limitu neomezeného přenosu dat nebo například symetrických rychlostí u vybraných tarifů optického internetu. Není neobvyklé, že nabídky bezdrátového LTE internetu, které jsou označeny jako "neomezené", snižují rychlost internetu po použití daného množství dat. Před podpisem smlouvy o mobilním internetu si pečlivě přečtěte smluvní podmínky. Existují také nabídky, kde najdete neomezený mobilní internet. Podívejte se na aktuální nabídky mobilních tarifů prostřednictvím našeho srovnávače  .


Hodnocení pevného a mobilního internetu

Pevný internet po kabelu obvykle poskytuje stabilnější a rychlejší připojení s nižší latencí. Pokud se nacházíte na místě, kde je k dispozici kvalitní infrastruktura po kabelu, může být pro vás pevný internet vhodnější volbou. To platí zejména pro situace, kdy potřebujete stahovat nebo streamovat velká množství dat, jako jsou například videa ve vysokém rozlišení.

Mobilní internet zase nabízí větší flexibilitu a mobilitu, což je užitečné zejména pro lidi, kteří cestují nebo se stěhují často. Pokud nemáte přístup k pevnému připojení, může být mobilní internet pro vás jedinou možností. Dnes mobilní sítě nabízejí také vysoké rychlosti s velkými datovými přenosy, což může být pro někoho dostačující.

Pokud tedy hledáte nejlepší možnost pro sebe, je dobré zvážit vaše potřeby a okolnosti, v nichž se nacházíte. Pokud vám vyhovuje stabilní rychlé připojení a nevadí vám omezení pohybu, může být pro vás pevný internet po kabelu vhodnou volbou. Pokud vám naopak více vyhovuje mobilita a flexibilita, a zároveň nevyužíváte internet pro náročné účely, může být pro vás mobilní internet lepší volbou.

Internet, Televize, Tarify| Porovnejsito.cz

Vyplňte jednoduchý formulář a my se vám ozveme s nejlepší nabídkou!

Odesláním formuláře souhlasíte s Obchodními podmínkami portálu Porovnejsito.cz. Vaše data zpracováváme v souladu se Zásadami ochrany soukromí a zpracování osobních údajů.

Přečtěte si také

usetrit_naklady_optimized.jpg

Jak ušetřit za televizi, internet a volání

Přečtěte si naše rady a tipy, jak ušetřit za televizi, připojení k internetu a mobilní tarify. ...
Číst
satelit_optimized.jpg

SpaceX představuje nový tarif satelitního internetu Starlink za 75 000 USD měsíčně

SpaceX představuje nový program satelitního internetu Starlink s názvem Community Gateways, kte ...
Číst
bezpecnost_wifi_site.jpg

Jak zjistit, jestli někdo používá moji wifi síť?

Připojení cizího uživatele k Wi-Fi síti není jen otázkou nepříjemného zpomalení internetu, ...
Číst

Všechny články

Doporučené články:

digital tv.jpg

Jak vybrat poskytovatele digitální TV

Porovnání poskytovatelů satelitní a internetové TV. Vše na jednom místě.
Číst
jak spravne vybrat.jpg

Jak správně vybrat mobilní tarif

Srovnání mobilních tarifů. Vyberte si levný neomezený tarif na míru.
Číst
nej inter.jpg

Jak vybrat nejvýhodnější internetové připojení

Hledáte nejvýhodnější internetové připojení? Přečtěte si rady a tipy, jak si vybrat správného ...
Číst
ruka
 

Ověřte si dostupnost rychlejšího internetu.

 

Nezávazně poptat

Odesláním formuláře souhlasíte s Obchodními podmínkami portálu Porovnejsito.cz. Vaše data zpracováváme v souladu se Zásadami ochrany soukromí a zpracování osobních údajů.

 

Rychlejší internet