people-big.jpg

Průvodce světem kvality obrazu: 4k vs. Dolby Vision vs. HDR

Každý z nás jistě sem tam procházel obchodem s elektronikou koukajíc po nové televizi a určitě si všiml, alespoň letmo, obrovské škály zkratek všemožných typů. 2160p, 4Kx2K, 4K Ultra high definition, HDR, Quad high definition, Quad Resolution, Quad Full high definition, QFHD, UHD, Ultra HD, je jich opravdu mnoho a my se budeme snažit vám je přiblížit. 

Co v dnešní době opravdu stojí za to? A co je již zašlé prachem?

Za prvé HDR, zkratka pro anglické high dynamic range – opatřeno vysokým rozsahem, což znamená, že vytváří lepší, dynamičtější pixely, a to díky vyššímu kontrastu a jasu čímž poskytuje širší škálu barev.

Za druhé 4k/ UHD poskytuje čtyřnásobný počet pixelů než rozlišení 1080p, takže by mělo být čtyřikrát kvalitnější, že? No není tomu vždycky tak. Lepší kvalitu můžete zaregistrovat pouze pokud se nacházíte v těsné blízkosti anebo pokud je film natočen v kvalitě 4K. 4K nemůže vylepšit kvalitu obrazu, která je pod 4K, tudíž cokoliv s menším rozlišením bude stále ve stejné kvalitě.

Někteří výrobci opravdového HDR zážitku nedosáhli, pouze se o to pokusili a na své televizory pak dali pouze informaci „HDR capable“, což znamená, že jsou schopny číst metadata zakódovaná do signálu, která se poté snaží zobrazit program se správným nastavením. Bohužel ne vždy. V Současné době existují dva typy HDR. A to HDR10 a Dolby Vision

Co je to Dolby Vision?

Společnost Dolby, která je celosvětový velikán, vytvořila rozhraní pro HDR 4K pod názvem Dolby Vision. Tento formát je široce používán a to hlavně ve filmovém průmyslu. Díky přísnějším nárokům na kvalitu je Dolby Vision technologicky mnohem náročnější, tudíž i kvalitnější než-li HDR10.

Takže HDR10 nebo Dolby Vision?

Dle všech indícií by televizory s technologií Dolby Vision měly utvářet kvalitnější vizuální zážitek. A doopravdy v současné době nic kvalitnějšího než-li televizory obdařené nálepkou tudíž i schopností fungovat s Dolby nenajdete.

 

Přečtěte si také

bad_letter.jpg

Přišel vám dopis o zdražení energie nebo plynu? Přejděte k levnějšímu dodavateli

Dopis o zdražení elektrické energie nebo plynu asi nikoho příliš netěší. Možná vás ale potěší ...
Číst
refi-selective-focus-of-house-model-near-keys-on-white--MKQ2YRN.jpg

Fixace hypotéky

Fixace hypotéky je obdobím, během kterého nedochází ke změně úrokové sazby. Po skončení doby fixace ...
Číst
female-hands-with-a-cup-of-coffee-and-a-mobile-pho-43N2XRW.jpg

ČTÚ plánuje zlevnit ceny mobilních dat

Český telekomunikační úřad chce regulovat ceny velkoobchodní ceny mobilních dat.
Číst

Ověřte si dostupnost internetu podle adresy

Doporučené články:

digital tv.jpg

Jak vybrat poskytovatele digitální TV

Porovnání poskytovatelů satelitní a internetové TV. Vše na jednom místě.
Číst
nej inter.jpg

Jak vybrat nejvýhodnější internetové připojení

Rychlý a stabilní internet podle vašich představ. Srovnáváme nabídky poskytovatelů internetu.
Číst