Rozdíl mezi povinným ručením a havarijním pojištěním

Nejlevnější povinné ručení na přívěsný vozík

V dnešní době je povinné ručení nezbytnou součástí jakéhokoliv vozidla. I přes to, že by se dalo říct, že přívěsný vozík není vozidlo s motorem a není proto vyžadováno pojištění, není tomu tak. Vozík se sice nepohybuje svou silou, ale disponuje registrační značkou a technickým průkazem. Je nutné ho přihlásit do registru vozidel a zaplatit pojištění.

Povinné ručení na přívěsný vozík

Cena povinného ručení pro přívěsný vozík je mnohem nižší než je tomu u klasického pojištění osobního vozu. Průměrně se pohybuje okolo 110 Kč až 315 Kč ročně.

Povinnost sjednat pojištění

Povinnost sjednat povinné ručení, neboli také pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla, udává zákon č. 168/1999 Sb. Povinné ručení na přívěsný vozík tak musí zajistit každý vlastník nebo provozovatel přívěsu, jehož přívěs je registrován a používán na veřejných komunikacích.

Tato povinnost se vztahuje na všechny typy přívěsných vozíků bez ohledu na jejich velikost, hmotnost nebo účel použití. Povinnost sjednat povinného ručení mají soukromé osoby, firmy i instituce, které používají návěs k přepravě materiálu či k osobnímu využití.

Kalkulačka povinného ručení

Pokuty za nesjednané pojištění

Nezaplacení povinného ručení vede k pokutám a sankcím od policie. Pokuty se pohybují v řádu od 5 000 Kč do 40 000 Kč, a to v závislosti na okolnostech. Kromě pokuty je účtován i poplatek do garančního fondu České kanceláře pojistitelů (ČKP). Tento poplatek je stanoven na základě počtu dní, kdy přívěs nebyl pojištěn. Jedná se o částku do 10 Kč za den. Pokud tedy vozík nebyl pojištěn po delší dobu, poplatek se vyšplhá na značně vysokou částku.

Jaký vozík nemusí mít sjednané povinné ručení? 

Jedná se pouze o jeden případ, kterým je nepoužívaný přívěsný vozík bez registrační značky umístěný mimo veřejnou pozemní komunikaci. V takovém případě již není potřeba, aby přívěs disponoval povinným ručením.


Rozdělení vozíků

Pojištění přívěsných vozíků je rozděleno do dvou kategorií. Jedná se o lehká a těžší přípojná vozidla:

 • do 750 kg,
 • nad 750 kg.

V rámci pojištění je také důležité definovat, zda se jedná o přívěs či návěs.

Přívěs

Přívěs je nemotorové vozidlo, které je taženo jiným motorovým vozidlem. Připojuje se k tažnému vozidlu prostřednictvím tažného zařízení (např. tažného háku) a je navrženo tak, aby se pohybovalo společně s ním. Přívěs má obvykle dvě nebo více náprav a je použit k přepravě zboží, materiálů, automobilů, lodí nebo třeba karavanů.

Návěs

Návěs nemá přední nápravu a část jeho váhy je přenášena na tažné vozidlo. Návěsy se připojují k tahačům pomocí speciálního spojovacího zařízení. Tento typ připojení umožňuje vyšší stabilitu a nosnost. Je vhodný na přepravu těžších a objemnějších nákladů.

Jaký je rozdíl mezi přívěsem a návěsem

Proč je potřeba mít povinné ručení pro vozík?

Jakmile se přívěsný vozík stane součástí provozu na veřejných komunikacích, nastává stejné riziko újmy pro okolní účastníky silničního provozu jako je tomu u běžného automobilu.

V mnoha případech se sice jedná o krytí škod způsobených pouze nevhodným couváním nebo špatným navěšením, nicméně pokud byste způsobili jakoukoli nehodu s nepojištěným přívěsným vozíkem, veškeré náklady na náhradu škod byste uhradili z vašich finančních prostředků. Tyto náklady jsou obvykle vysoké, obzvlášť pokud dojde k vážným zraněním nebo značným materiálním škodám.

V důsledku silničního provozu vznikají tři situace:

 • viníkem je tažné vozidlo,
 • viníkem je přívěsný vozík,
 • viníkem je vozík i tažné vozidlo.

Výjimku tvoří pouze případ srážky dvou přívěsných vozíků, které mají stejného majitele. Nicméně pro tyto případy platí havarijní pojištění, které vám způsobenou škodu pokryje. 

Povinné ručení na přívěsný vozík tedy není jen administrativní formalitou, ale důležitým nástrojem pro zajištění finanční stability a právní ochrany všech účastníků silničního provozu.


Jak sehnat nejlevnější povinné ručení na přívěsný vozík?

Při výběru nejvýhodnějšího povinného ručení není zásadní se řídit pouze cenou pojistky. Velmi důležitým faktorem jsou limity pojistného plnění a případné výluky. Limity ovlivňují, jaké škody jsou kryty. Vyšší limity tak pokryjí větší škody na majetku. Výběrem vyšších limitů snižujete riziko, že budete muset částku doplácet z vlastních prostředků.

Pro konkrétní částku je vždy lepší kontaktovat pojišťovny přímo nebo využít online srovnávače, díky kterým máte možnost vyhledat aktuální a přesné nabídky na základě vašich specifických parametrů.

Sjednat povinné ručení na přívěsný vozík


Co ovlivňuje cenu povinného ručení

Parametry ovlivňující cenu pojištění

Pojišťovny při tvorbě ceny berou v potaz tyto jednotlivé parametry, které se týkají jak přívěsu, tak osoby zřizující pojištění: 

 • hmotnost přívěsu,
 • typ přívěsu,
 • doba pojištění,
 • věk a zkušenosti řidiče,
 • účel použití,
 • historie pojistných událostí,
 • bonusy a slevy,
 • dodatečná připojištění.

Ceník povinného ručení na přípojná vozidla – příklad

Hmotnost vozidla Pojistné limity
35/35 mil. Kč
Pojistné limity
70/70 mil. Kč
Pojistné limity
100/100 mil. Kč
Do 750 kg 100 Kč/rok 105 Kč/rok 110 Kč/rok
Nad 750 kg 230 Kč/rok 260 Kč/rok 315 Kč/rok

*Kalkulováno pro pojistníka z Pardubic, který má 40 let a jezdí bez nehod. Počet měsíců pojištění (bonus) je 100. 

Rada na závěr: Povinné ručení na přívěs pokrývá jen škody způsobené na majetku, zdraví nebo životě ostatních lidí. V případě, že by přívěs poškodil vaše vlastní auto, uzavřené povinné ručení vám nepomůže.


Povinné ručení na vozík online: kalkulačka

Chcete-li zjistit cenu povinného ručení na přívěsný vozík, naše online kalkulačka vám to umožní snadno a rychle. Po zadání potřebných údajů získáte během okamžiku přehled o nejvýhodnějších nabídkách pojištění pro přívěs nebo návěs dostupných na českém trhu.

1
ikona

Vyberte typ pojištění a zadejte registrační značku vozidla

Zadejte SPZ nebo VIN

2
ikona

Doplňte potřebné údaje a porovnejte si nejlepší nabídky na trhu

Vyberte si nejlepší pojištění pro vaše vozidlo

3
ikona

Rádi vám poradíme s výběrem optimálního pojištění

Se vším ostatním vám pomůžeme

*Přizpůsobte si pojištění svým specifickým požadavkům a nastavte si také limity a možnosti doplňkového pojištění podle svých preferencí.

Recenze pojišťoven

Podívejte se na recenze pojišťoven, které nabízí povinné ručení, havarijní pojištění, i ostatní pojištění.


Ptáte se

Co je to povinné ručení?
Jak už název povinné ručení napovídá, jedná se o pojištění vozidel, které je ze zákona povinné. Jinými slovy, povinné ručení neboli pojištění odpovědnosti za škody způsobené provozem vozidla musí mít uzavřené každý majitel vozidla. Povinné ručení se vztahuje jak na majitele automobilů, tak i motocyklů nebo přívěsných vozíků. V roce 2024 navíc došlo v souvislosti s povinným ručením k výrazným změnám a povinné ručení se rozšířilo na více druhů vozidel, nově se týká i elektrokoloběžek, segwayů, zahradních traktůrků či golfových vozítek.
Co kryje povinné ručení?
Povinné ručení kryje škodu na majetku třetích osob způsobenou při provozu vozidla, jednat se může o poškození cizího automobilu při nehodě, poškození svodidel nebo jiného majetku. Kromě toho kryje také škodu na zdraví třetích osob, která se v případě vážné nehody může vyšplhat i na několik milionů korun.
Jaký je rozdíl mezi povinným ručením a havarijním pojištěním?
Z povinného ručení se hradí škody, které svým vozidlem způsobíte někomu jinému, a to jak na majetku, tak i na zdraví. Pokud chcete, aby byl chráněný i váš vůz, je nutné si sjednat havarijní pojištění. Toto pojištění je dobrovolné a pojišťovna vám z něj uhradí škody na vašem vozidle.
Na co se zaměřit při výběru povinného ručení?
Při výběru pojišťovny, u které sjednáte povinné ručení, byste se neměli řídit jen nejnižší cenou. Je dobré vzít v potaz i další faktory. Důležitým parametrem při výběru povinného ručení jsou limity pojistného plnění, které se v roce 2024 zvýšily na minimální částku 50 milionů korun. Povinné ručení by mělo být spojeno i s kvalitními asistenčními službami. Některé pojišťovny nabízí k povinnému ručení i různá připojištění v ceně.
Jak se vypočítává cena povinného ručení?
Na výši povinného ručení má vliv celá řada faktorů, jedná se zejména o druh a stáří vozidla, objem a výkon motoru, věk a bydliště majitele vozidla, zvolený limit nebo variantu pojištění a škodní historii.
Jak vybrat nejvýhodnější povinné ručení?
Nabídka povinného ručení jednotlivých pojišťoven se může lišit i v řádu několika tisíc korun. Časově je však velmi náročné projít si všechny nabídky pojišťoven. Nabídky za vás dokáže během chvilky porovnat internetový srovnávač, díky kterému můžete při sjednávání povinného ručení ušetřit čas i peníze.

Jak na nejvýhodnější cenu pojištění?

1
ikona stroje

Zadejte údaje do kalkulačky

Stačí zadat SPZ a kalkulačka vám zobrazí aktuální nabídky pojišťoven

2
ikona stroje

Porovnejte si nabídky

Díky přehlednému porovnání, zjistíte ceny, pojistné krytí a asistenční služby jednotlivých pojišťoven. A proto si snadno a rychle vyberete tu nejlepší variantu pro váš vůz.

3
ikona stroje

Vyberte si vítěze

Jakmile budete mít všechny informace pohromadě, stačí si vybrat tu pojišťovnu, která vám nejvíce vyhovuje. Sjednání pojištění proběhne online během pár minut.

4
ikona stroje

Jsme tu pro vás

V případě, že budete chtít s čímkoliv poradit, rádi vám nezávazně poradíme s výběrem a zodpovíme všechny vaše dotazy.

Přečtěte si také

povinne-ruceni-kooperativa.jpg

Povinné ručení Kooperativa

Specifikem povinného ručení u Kooperativy je, že nabízí nejvyšší limit plnění ze všech česk ...
Číst
povinne ruceni pro mlade ridice.jpg

Nejlevnější povinné ručení pro mladé řidiče

Hledání nejlevnějšího povinného ručení pro mladé řidiče je často náročné a frustrující. Mladí řidiči jso ...
Číst
Zelena karta.jpg

Zelená karta 2024
Změny v zákonech pro ČR

S Novým rokem 2024 čekají řidiče motorových vozidel změny související s povinným ručením a ...
Číst

Doporučené články:

digital tv.jpg

Jak vybrat poskytovatele digitální TV

Porovnání poskytovatelů satelitní a internetové TV. Vše na jednom místě.
Číst
jak spravne vybrat.jpg

Jak správně vybrat mobilní tarif

Srovnání mobilních tarifů. Vyberte si levný neomezený tarif na míru.
Číst
nej inter.jpg

Jak vybrat nejvýhodnější internetové připojení

Hledáte nejvýhodnější internetové připojení? Přečtěte si rady a tipy, jak si vybrat správného ...
Číst