Rozdíl mezi povinným ručením a havarijním pojištěním

Nejlevnější povinné ručení pro mladé řidiče

Hledání nejlevnějšího povinného ručení pro mladé řidiče je často náročné a frustrující. Mladí řidiči jsou pojišťovnami považováni za rizikovější skupinu kvůli nedostatku zkušeností a s tím spojenými vyššími výskyty nehod. To se odráží ve vyšších pojistných sazbách, které mladým lidem značně zatěžují rozpočet. Nicméně i tak lze sjednat cenově dostupné pojištění i pro mladé řidiče, které nejen že splní zákonné požadavky, ale také poskytne řidiči dostatečnou finanční ochranu v případě nehody.

Povinné ručení pro mladé řidiče

Rozdíly v cenách pojištění

Rozdíly v cenách povinného ručení pro zkušené řidiče a mladé řidiče jsou často výrazné a jsou ovlivněny několika klíčovými faktory:

1. Věk

Mladí řidiči, obvykle ve věku do 25 let, jsou považováni za rizikovější skupinu kvůli nedostatku zkušeností a vyšší míře nehodovosti. Pojišťovny proto obvykle stanoví vyšší pojistné sazby pro tuto věkovou skupinu, aby pokryly potenciální rizika, která jsou spojena s jejich jízdou. Studie spojené s nehodovostí mladých řidičl se ale ve výsledcích liší, a tak najdeme pojišťovny, které mají věkovou hranici individuální.

2. Bonusy 

Zkušení řidiči často těží z dlouhé historie řízení bez nehod, což jim umožňuje získat bonusy za bezeškodní průběh. Tyto bonusy výrazně snižují cenu pojištění. Naopak mladí řidiči, kteří s řízením teprve začínají, nemají tyto bonusy k dispozici a jejich pojistné je proto podstatně vyšší.

3. Typ vozidla

Typ vozidla, který mladí řidiči zvolí, hraje v pojištění podstatnou roli. Levnější a méně výkonná vozidla mají mírně nižší cenu pojištění. Pokud si ale mladý řidič pořídí výkonné nebo sportovní auto, bude pojištění samozřejmě dražší.

Co ovlivňuje cenu povinného ručení vozidla

4. Lokalita

Lokalita, ve které řidič bydlí, také ovlivňuje cenu pojištění. Ve městech s vysokou hustotou provozu a vyšší pravděpodobností vzniku nehod jsou sazby obvykle vyšší. Toto ovšem platí pro všechny řidiče bez ohledu na věk.

5. Úroveň krytí

Mladí řidiči si ve většině případů volí nižší úroveň krytí z důvodu snížení nákladů. Nicméně tato taktika není v případě nehody efektivní. V závěru tak řidiči zaplatí větší část ze svých finančních prostředků, a to právě z důvodu malého krytí. Zkušení řidiči tak preferují komplexnější pojištění s vyššími limity krytí.

Od roku 2024 je nejnižší limit pro povinné ručení 50 milionů korun. V předchozích letech byla částka stanovena na 35 milionů korun.

Kalkulačka povinného ručení


Možnosti snížení ceny pojištění

Některé pojišťovny nabízejí speciální programy a slevy pro mladé řidiče, kteří absolvují například kurzy bezpečné jízdy. I přes tyto programy je ale povinné ručení pro mladé řidiče stále několikanásobně dražší než pro zkušené řidiče.

Například zatímco zkušený řidič z Brna s dlouhou historií bez nehod zaplatí roční pojistné ve výši 3 000 Kč, mladý řidič zaplatí minimálně 8 000 Kč. Při vyšších limitech plnění s mnoha doplňky se jedná o závratnou částku okolo 25 000 Kč.

Uzavření povinného ručení na jinou osobu

Mladí často píší pojistné na dědečka či rodiče, protože starší a zkušenější řidiči mají nižší pojistné sazby, a to díky lepšímu rizikovému profilu a bezeškodní historii. Nevyježdění  řidiči tak dosáhnou nižších nákladů na pojištění. Tento postup však má právní a etické důsledky, pokud je v rozporu s podmínkami pojišťovny. Zároveň také vede k problémům při uplatňování pojistných událostí. Situaci tím navíc nevyřešíte, ale pouze sbírání bonusů od nuly oddálíte. Osoby nad 65 let se navíc opět řadí do rizikové skupiny řidičů.


Uzavření pojištění na celý rok

Pojistné lze zaplatit celoroční nebo jen měsíční, čtvrtletní či půlroční platbou. Celoroční platba ovšem vychází nejvýhodněji. Nicméně každá pojišťovna si určuje své podmínky, a proto je vhodné si cenu ověřit na daných webových stránkách.

Sjednání pojištění online

Pokud využijete online srovnávače, snadno najdete tu nejlepší nabídku pro vás. Při online kalkulaci máte možnost porovnat výhody, krytí a rozsah konkrétní pojistky. Většina pojišťoven navíc nabízí slevu za online uzavření smlouvy, jelikož je tento způsob pro ně rychlejší a administrativně méně náročný. Díky tomu jsou zobrazené ceny online často výrazně nižší než ceny na pobočkách pojišťovny.

Spočítat cenu pojištění online


Mobilní aplikace Koopilot

Aplikace Koopilot od Kooperativy slouží k odměňování řidičů za bezpečnou jízdu. Mobilní aplikace zaznamenává a vyhodnocuje každou jízdu, přičemž řidiči získávají skóre za jednotlivé aspekty. Mezi nimi je například rychlost, zrychlování, brždění či používání telefonu za jízdy. Na základě tohoto skóre řidiči získávají cashback. Jedná se o zpětné vyplacení části ročního pojistného. Aplikace také navíc nabízí funkce jako tlačítko SOS, knihu jízd a tipy pro řidiče.

Nevybírejte jen podle ceny

Mladý člověk by se neměl zaměřovat pouze na nejlevnější povinné ručení na trhu. Je pravděpodobné, že toto pojištění nebude zahrnovat dostatečné krytí. V případě nehody by se tak řidič dobrovolně vystavil vysokým finančním nákladům, které by při takovém pojištění hradil ze svého. Navíc podmínky těchto pojistek jsou často přísnější a méně flexibilní. To je v určitých situacích taktéž velmi nevýhodné. V neposlední řadě je nutné zmínit, že levné pojištění často postrádá doplňkové služby asistence při nehodě.


Asistenční služby

Asistenční služby

Asistenční služby jsou doplňkové služby poskytované pojišťovnami, které pomáhají řidičům v nouzových situacích spojených s jejich vozidlem. Jejich rozsah závisí na pojistných podmínkách konkrétní pojišťovny, obvykle ale balíček asistenčních služeb zahrnuje například:

  • odtah vozidla,
  • náhradní vozidlo,
  • zajištění mechanika,
  • opravu malých závad,
  • výměnu pneumatiky,
  • uschování vozidla.

Nejlevnější povinné ručení pro mladé řidiče: kalkulačka

Chcete-li zjistit cenu povinného ručení, naše online kalkulačka vám to umožní snadno a rychle. Po zadání potřebných údajů získáte během okamžiku přehled o nejvýhodnějších nabídkách pojištění vozidel pro mladé řidiče dostupných na českém trhu.

1
ikona

Vyberte typ pojištění a zadejte registrační značku vozidla

Zadejte SPZ nebo VIN

2
ikona

Doplňte potřebné údaje a porovnejte si nejlepší nabídky na trhu

Vyberte si nejlepší pojištění pro vaše vozidlo

3
ikona

Rádi vám poradíme s výběrem optimálního pojištění

Se vším ostatním vám pomůžeme

*Přizpůsobte si pojištění svým specifickým požadavkům a nastavte si také limity a možnosti doplňkového pojištění podle svých preferencí.

Recenze pojišťoven

Podívejte se na recenze pojišťoven, které nabízí povinné ručení, havarijní pojištění, i ostatní pojištění.


Ptáte se

Co je povinné ručení a proč ho potřebuji?
Povinné ručení je zákonem dané pojištění, které kryje škody způsobené provozem vašeho vozidla třetím osobám. Bez platného povinného ručení nesmíte na silnici!
Jak funguje kalkulačka povinného ručení?
Kalkulačka povinného ručení vám pomůže porovnat aktuální ceny a parametry od různých pojišťoven. Stačí zadat SPZ nebo VIN a základní informace o vašem vozidle a řidiči a kalkulačka vám zobrazí nabídky pojištění od relevantních pojišťoven.
Na co se zaměřit při výběru povinného ručení?
Při výběru povinného ručení byste se měli zaměřit na cenu pojištění, ale také na rozsah pojistného krytí a asistenční služby. Je důležité si prostudovat pojistné podmínky a ujistit se, že rozumíte tomu, co všechno je v pojištění zahrnuto.
Co jsou to asistenční služby a proč jsou důležité?
Asistenční služby vám pomohou v nouzové situaci na cestách v případě nehody nebo poruchy vašeho vozidla. Mohou zahrnovat odtažení vozidla, opravu na místě, zajištění náhradního vozidla, nebo vám pomůžou s vyptroštěním.
Jak můžu ušetřit na povinném ručení?
Srovnání nabídek na našem portálu vám pomůže najít nejlevnější povinné ručení na trhu. Porovnáním aktuálních cen a podmínek jednotlivých pojišťoven získáte přehled o bonusech za bezeškodní průběh a navíc, můžete získat další slevy a výhody pro řidiče. Je možné také zvážit nejvýhodnější možnosti navýšení spoluúčasti.
Kde lze povinné ručení sjednat?
Povinné ručení si můžete sjednat na prodejním místě pojišťovny, telefonicky nebo snadno a rychle online přes kalkulačku povinného ručení. V případě, že budete chtít s čímkoliv poradit, rádi vám nezávazně poradíme a zodpovíme všechny vaše dotazy.

Jak na nejvýhodnější cenu pojištění?

1
ikona stroje

Zadejte údaje do kalkulačky

Stačí zadat SPZ a kalkulačka vám zobrazí aktuální nabídky pojišťoven

2
ikona stroje

Porovnejte si nabídky

Díky přehlednému porovnání, zjistíte ceny, pojistné krytí a asistenční služby jednotlivých pojišťoven. A proto si snadno a rychle vyberete tu nejlepší variantu pro váš vůz.

3
ikona stroje

Vyberte si vítěze

Jakmile budete mít všechny informace pohromadě, stačí si vybrat tu pojišťovnu, která vám nejvíce vyhovuje. Sjednání pojištění proběhne online během pár minut.

4
ikona stroje

Jsme tu pro vás

V případě, že budete chtít s čímkoliv poradit, rádi vám nezávazně poradíme s výběrem a zodpovíme všechny vaše dotazy.

Přečtěte si také

povinne-ruceni-kooperativa.jpg

Povinné ručení Kooperativa

Specifikem povinného ručení u Kooperativy je, že nabízí nejvyšší limit plnění ze všech česk ...
Číst
povinne-ruceni-na-privesny-vozik.jpg

Nejlevnější povinné ručení na přívěsný vozík

V dnešní době je povinné ručení nezbytnou součástí jakéhokoliv vozidla. I přes to, že by se d ...
Číst
Zelena karta.jpg

Zelená karta 2024
Změny v zákonech pro ČR

S Novým rokem 2024 čekají řidiče motorových vozidel změny související s povinným ručením a ...
Číst

Doporučené články:

digital tv.jpg

Jak vybrat poskytovatele digitální TV

Porovnání poskytovatelů satelitní a internetové TV. Vše na jednom místě.
Číst
jak spravne vybrat.jpg

Jak správně vybrat mobilní tarif

Srovnání mobilních tarifů. Vyberte si levný neomezený tarif na míru.
Číst
nej inter.jpg

Jak vybrat nejvýhodnější internetové připojení

Hledáte nejvýhodnější internetové připojení? Přečtěte si rady a tipy, jak si vybrat správného ...
Číst