Apple

Americká společnost Apple byla založena 1. dubna 1976 třemi zakladateli - Stevenem Jobsem, Stephenem Wozniakem a Ronaldem Waynem. Jejím hlavním zaměřením je výroba hardwaru a softwaru a mezi nejznámější produkty patří počítače Mac a mobilní telefony iPhone. Společnost zaznamenala významný úspěch již v 70. letech minulého století, když jako první přišla s osobními počítači. V roce 2011 se na postu CEO objevil Tim Cook, který nahradil vizionáře a zakladatele Applu  Steva Jobse. Od roku 2013 se Apple stal nejhodnotnější značkou na světě.

Historie Apple

Dějiny společnosti Apple sahají až do sedmdesátých let, kdy se dva mladí muži z Kalifornie rozhodli, že budou vyrábět počítače. Steve Wozniak a Steve Jobs byli dva kamarádi, kteří měli společný zájem o elektroniku a programování. Wozniak byl vynikající technik a Jobs se zajímal nejen o počítače, ale také o východní náboženství.

Po absolvování jednoho semestru na univerzitě se oba muži rozhodli, že chtějí věnovat svůj čas vývoji počítačů a začali pracovat u slibných firem v Silicon Valley. Wozniak pracoval u Hewlett-Packard a Jobs u Atari. Oba si však uvědomili, že je čas na to, aby počítače opustily velké místnosti a staly se přístupnější běžným uživatelům.


Ověřte si dostupnost internetu podle adresy


V roce 1975 začal Wozniak pracovat s počítačem Altair 8800 a rozhodl se postavit si vlastní počítač doma. Jobs byl nadšený, když viděl Wozniakův počítač a přišel s myšlenkou, že by mohli společně založit firmu, která by podobné počítače vyráběla a prodávala. Postupně začali sestavovat malé počítače, nejprve v Jobsově pokoji a později v garáži, kterou jim poskytl Jobsoův otec.

V této legendární garáži v Cupertinu začala psát svou historii společnost Apple. Prvních padesát kusů modelu Apple I bylo sestaveno v roce 1976 a následující rok byla společnost oficiálně založena. Jobs a Wozniak se stali ikonami počítačového průmyslu a jejich společnost Apple se stala jedním z nejúspěšnějších firem na světě.

Založení Apple Computer

Dne 1. dubna 1976 byla založena společnost Apple Computer. Jejími zakladateli byli Steve Jobs, Steve Wozniak a Ron Wayne, který však brzy společnost opustil. Název Apple navrhl Jobs a jeho volba byla ovlivněna východními náboženstvími, kterými se tehdy zajímal. Jablko jako symbol přírodní dokonalosti mělo podle něj reprezentovat ideál společnosti. Wozniak později uvedl, že žádný jiný název je nenapadl, takže Apple byl nakonec zvolen.

Kapitál společnosti byl původně pouze 1 300 dolarů, které oba zakladatelé získali prodejem svých osobních věcí - Jobseho ojetého Volkswagenu a Wozniakovy programovatelné kalkulačky. Wayne, který se připojil k projektu na krátkou dobu, odešel po dvanácti dnech. Neshodl se s Jobsovým finančním plánem a také si nemyslel, že projekt má šanci na úspěch. Prodal svůj podíl za 800 dolarů, což byl rozhodně nevýhodný obchod, protože kdyby počkal jen čtyři roky, mohl za něj dostat šest miliard dolarů. A tak se historie jedné z nejvýznamnějších IT společností začala psát bez Ron Waynea.

Apple I

V polovině 70. let minulého století byl představen stroj, který lze označit za předchůdce osobního počítače - Apple I. Ačkoliv nepříliš vzhledná dřevěná krabice, vzbudila velký zájem mezi mladými technickými nadšenci. Poprvé byla představena v kalifornském Klubu počítačových kutilů, kde se jich prodalo na dvě stovky za cenu 666,66 dolarů. I když to nebyl špatný výsledek, Jobsa to zdaleka neuspokojilo. Wozniaka však již plně zaměstnávala práce na konceptu modelu Apple II, takže mu to bylo celkem jedno.


TIP: Nejlepší streamovací služby 2023


Apple II

Když se Apple II objevil v únoru 1977 na pultech obchodů s elektronikou, vzbudil senzaci. Dřevěný obal nahradila plastová skříňka a počítač měl barevný monitor, což bylo naprosto revoluční. Nebylo divu, že se z něj brzy stal prodejní hit. Apple II, osmibitový počítač, byl první skutečný osobní počítač, jehož koncepce se brzy našla v modelech jiných výrobců.

Jobs a Wozniak však neměli zkušenosti s řízením firmy a marketingem. Jobs si uvědomil, jaký potenciál se skrývá v jejich firmě. Proto přemluvil Mikea Markkulu, marketingového manažera Intelu, aby navštívil jejich pracoviště. Markkula měl teprve třicet tři let, ale měl již za sebou úspěšnou kariéru. Projekt, který spatřil v garáži, ho nadchl. Okamžitě investoval do společnosti Apple Computer 90 tisíc dolarů a další dvě stě tisíc přislíbil. Navíc vytvořil podnikatelský plán a sehnal další investory. Po rozjezdu firmy se stal předsedou správní rady.

Apple uvádí Macintosh

V roce 1984 Apple uvedl na trh první počítač Macintosh, který změnil budoucnost moderních počítačů. Macintosh nabídl uživatelsky přívětivé grafické rozhraní, které nahradilo obtížné zadávání textových příkazů. Uživatelé mohli pracovat s počítačem pomocí myši a výběrem ikon a složek na obrazovce. Tato inovativní změna přišla v době, kdy trh ovládaly počítače IBM s textovým rozhraním. Apple získal popularitu díky kampani, kde se s konkurencí vypořádal v reklamě inspirované Orwellovým románem 1984. Macintosh byl označen jako „Počítač pro nás ostatní“ a přidal myš jako nový prvek pro ovládání počítače.

Steve Jobs se vrací do Apple

V roce 1997 se Steve Jobs vrátil do společnosti Apple. Po roce od uvedení prvního Macu byl vyloučen z představenstva, kdy byl považován za nekontrolovatelného a fanatického. Nicméně v 90. letech se Apple potýkal s problémy, jako byla snaha vytvořit nástupce stárnoucího operačního systému Mac OS. Proto firma koupila společnost NeXT, kterou Jobs založil po svém odchodu z Applu.

Když se Jobs vrátil do Applu, nejprve sloužil jako poradce, ale brzy byl jmenován výkonným ředitelem. Provedl několik kroků ke snížení nákladů a zvýšení ziskovosti. Pod jeho vedením se Apple vydal na cestu k tomu, aby se stal nejúspěšnější společností všech dob.

Ipod - symbol návratu Apple na vrchol

iPod se stal skutečným symbolem návratu Applu na vrchol. První verze hudebního přehrávače byla uvedena na trh v roce 2001 a od té doby se podařilo Applu prodat desítky milionů kusů. iPod a internetový obchod s hudbou iTunes umožnily Applu ovládnout trh osobních hudebních přehrávačů.

Díky úspěchu iPodu se společnosti podařilo realizovat riskantní krok přechodu z PowerPC procesorů na procesory Intel. Když Steve Jobs na konferenci pro vývojáře v roce 2005 oznámil tento krok, byl to šok. Dnes počítače Apple nabízejí systémy Mac OS X a Windows XP na jednom stroji. Z tohoto riskantního kroku se stal triumf a prodej osobních počítačů Apple v roce 2006 vzrostl o 30 %.

Iphone - revoluce je tady

iPhone je chytrý mobilní telefon společnosti Apple, který svým vznikem definoval novou kategorii mobilních zařízení. Poprvé byl představen na akci Macworld Conference & Expo v lednu 2007, kde Steve Jobs oficiálně oznámil jeho přípravu. První prodej proběhl 29. června 2007 v USA s výhradním operátorem AT&T (tehdy Cingular), a později téhož roku se začal prodávat v Evropě. iPhone se stal hitem již několik měsíců před zahájením prodeje díky promyšlené reklamní kampani. V roce 2008 byla představena nová verze iPhone 3G s podporou UMTS sítí, GPS navigací a lepší výdrží baterie.

Od té doby bylo vydáno 37 modelů iPhone, zatím posledními jsou iPhone 14, iPhone 14 Plus, iPhone 14 Pro a iPhone 14 Pro Max představené v roce 2022. 

Steve Jobs odchází

Dne 25. srpna 2011 Steve Jobs oznámil svou rezignaci na pozici CEO společnosti Apple a poté, dne 5. října 2011 zemřel. Jeho nástupcem se stal Tim Cook.

Porovnat poskytovatele digitální televize

Přečtěte si také

Zelena karta.jpg

Zelená karta 2024
Změny v zákonech pro ČR

S Novým rokem 2024 čekají řidiče motorových vozidel změny související s povinným ručením a ...
Číst
bezucelovy-uver_optimized.jpg

Co je to bezúčelový úvěr?

Bezúčelový úvěr představuje flexibilní formu spotřebitelského úvěru, který umožňuje klientovi vol ...
Číst
DSTI.jpg

Co je to DSTI?

Dluhová služba k příjmu, zkráceně DSTI (Debt Service to Income), představuje poměr celkový ...
Číst

Všechny články

 

Doporučené články:

digital tv.jpg

Jak vybrat poskytovatele digitální TV

Porovnání poskytovatelů satelitní a internetové TV. Vše na jednom místě.
Číst
jak spravne vybrat.jpg

Jak správně vybrat mobilní tarif

Srovnání mobilních tarifů. Vyberte si levný neomezený tarif na míru.
Číst
nej inter.jpg

Jak vybrat nejvýhodnější internetové připojení

Hledáte nejvýhodnější internetové připojení? Přečtěte si rady a tipy, jak si vybrat správného ...
Číst