lupa_hezka.svg

Co je to debetní karta? 

V českém prostředí jsme zvyklí používat termín "kreditka" pro označení platebních karet, avšak ve většině případů se jedná o debetní karty. Jaký je mezi nimi skutečný rozdíl a jak je správně využívat a chránit?

Platební karty jsou obecně považovány za bezpečný platební nástroj. Ti, kteří vlastní plastovou platební kartu, znají ochranu poskytovanou pomocí PINu (osobní identifikační číslo). Bez tohoto hesla není obvykle možné kartu používat, s výjimkou malých plateb.

S postupujícím technologickým vývojem stále více lidí přechází na digitální formy platebních karet v telefonech. Přístup a použití těchto karet jsou opět chráněny osobním heslem nebo dokonce biometrickými údaji, jako jsou otisky prstů nebo rozpoznávání obličeje, což výrazně zvyšuje bezpečnost.

Debetní vs. kreditní: Jaký je rozdíl?

Debetní karta poskytuje přístup k penězům, které máte na svém účtu. Slouží k převodu peněz z vašeho bankovního účtu na účet druhé strany nebo k výběru hotovosti z bankomatu. Platíte pouze částkou, kterou máte na účtu k dispozici, a transakce jsou obvykle ihned strhávány.

Naopak kreditní karta funguje jako krátkodobá spotřebitelská půjčka. Majitel má sjednaný úvěrový limit, do kterého může půjčovat. Pokud máte dostatek peněz na účtu v okamžiku platby, žádné stržení peněz neprobíhá. Nicméně, v případě zpoždění při splácení, jsou účtovány úroky.

Debetní karty slouží k placení a výběru hotovosti, zatímco kreditní karty jsou obvykle určeny pouze pro platby.

 

Digitální Trendy a Bezpečnost

 

V České republice existuje kolem 15 milionů platebních karet, z nichž více než 13 milionů jsou debetní karty. Trend směřuje k digitálním platebním metodám, ať už prostřednictvím mobilních aplikací nebo chytrých hodinek. Bezkontaktní platby jsou dnes téměř standardem.

Podvody jsou však stále aktuálním nebezpečím. Bezpečné používání karty vyžaduje obezřetnost při placení u ověřených prodejců a opatrnost při interakcích online. Podvody předstírající telefonáty od bank nebo pojišťoven jsou stále rozšířené, a proto je důležité na ně nereagovat a ověřovat informace přímo u poskytovatelů.

 

Ochrana a Pojištění

Obrana proti podvodům zahrnuje nastavení denních limitů pro transakce a pravidelné monitorování účtu. Notifikace o každé transakci umožňují okamžité reagování na podezřelé aktivity. Mít více karet a přesouvat mezi nimi peníze může minimalizovat rizika v případě ztráty nebo zneužití.

Kromě toho lze kartu pojištěním chránit proti zneužití. V EU může spotřebitel utrpět maximálně 50 eur ztrátu při neautorizovaných platebních transakcích. Pojištění karty poskytuje další vrstvu pohodlí a bezpečnosti, zejména při platbách online u méně ověřených prodejců.


Výběr - ukázání prstem modrá.svg

Recenze bank

Chcete si postavit vysněný dům nebo si koupit byt? Pak pravděpodobně uvažujete o hypotéce. Volbou vhodného poskytovatele hypotéky můžete ušetřit tisíce korun ročně. Nezávazně srovnáme nabídky za vás a pomůžeme vám s výběrem.

 

 

Porovnat nejvýhodnější hypotéky


Přečtěte si také

Zelena karta.jpg

Zelená karta 2024
Změny v zákonech pro ČR

S Novým rokem 2024 čekají řidiče motorových vozidel změny související s povinným ručením a ...
Číst
bezucelovy-uver_optimized.jpg

Co je to bezúčelový úvěr?

Bezúčelový úvěr představuje flexibilní formu spotřebitelského úvěru, který umožňuje klientovi vol ...
Číst
DSTI.jpg

Co je to DSTI?

Dluhová služba k příjmu, zkráceně DSTI (Debt Service to Income), představuje poměr celkový ...
Číst

Všechny články

 

Doporučené články:

digital tv.jpg

Jak vybrat poskytovatele digitální TV

Porovnání poskytovatelů satelitní a internetové TV. Vše na jednom místě.
Číst
jak spravne vybrat.jpg

Jak správně vybrat mobilní tarif

Srovnání mobilních tarifů. Vyberte si levný neomezený tarif na míru.
Číst
nej inter.jpg

Jak vybrat nejvýhodnější internetové připojení

Hledáte nejvýhodnější internetové připojení? Přečtěte si rady a tipy, jak si vybrat správného ...
Číst