Rozdíl mezi povinným ručením a havarijním pojištěním

Jaký je rozdíl mezi povinným ručením a havarijním pojištěním?

Povinné ručení je zákonem daná povinnost pro všechny majitele vozidel v České republice. Kryje škody způsobené třetím osobám při dopravní nehodě. Naproti tomu havarijní pojištění je dobrovolné, ale poskytuje širší ochranu a pokrývá škody na vlastním vozidle. A to jak v důsledku nehody, tak krádeže či jiných nečekaných událostí.

Jaký je rozdíl mezi havarijním a povinném ručení? 

Rozdíl mezi povinným ručením a havarijním pojištěním spočívá hlavně v rozsahu krytí a účelu obou typů pojištění. Klíčovým rozdílem je, že zatímco povinné ručení chrání před finančními nároky třetích stran v případě zavinění škody, havarijní pojištění slouží k ochraně vašeho vlastního vozidla.


Povinné ručení 

Povinné ručení je pojištění zákonem požadované pro každé motorové vozidlo, které využívá veřejné komunikace. Pojištění kryje škody způsobené třetím osobám (jak fyzickým, tak právnickým) a zahrnuje škody na majetku, újmu na zdraví nebo smrt v důsledku nehody. Má stanovený minimální limit krytí. Majitelé vozidel si ovšem mohou zvolit i vyšší limity pro větší ochranu. Částka se sjednává při uzavření povinného ručení a vyjadřuje nejvyšší hranici plnění. Pokud výše výloh přesáhne limit pojistného plnění, zbylou částku doplácí pojištěnec.

Které faktory ovlivňují cenu povinného ručení? 

Cena povinného ručení v zásadě nemá být hlavním kritériem pro výběr. Zásadní je hlavně kvalita pojištění, asistenčních služeb a také rychlost likvidace. Nicméně při výpočtu ceny se pojišťovny ve většině případů zaměří na tyto jednotlivé faktory: 

Dále mezi faktory při výpočtu ceny řadí osobní parametry pojistníka: 


Kalkulacka povinného ručení

Kalkulačka povinného ručení 2024

Spočítejte si cenu povinného ručení snadno a rychle s online kalkulačkou. Získáte tak přehled o aktuálních nabídkách různých pojišťoven a ušetříte čas i peníze.

Spočítejte mi cenu

dalekohled.svg

Porovnáme za vás ověřené pojišťovny, abyste si mohli vybrat vždy to nejvýchodnější pojištění

Ušetříme váš čas i peníze

hvezda.svg

Vyhledáme pro vás nejlepší pojištění, které bude vyhovovat všem vašim požadavkům.

Záruka nejlepší ceny

zarovka.svg

Každý rok se podíváme na vaše pojištění, a pokud najdeme výhodnější, dáme vám o tom vědět

Kontrola výhodnějších smluv

 


Havarijní ručení

Jedná se o dobrovolné pojištění, které si majitelé vozidel uzavírají pro dodatečnou ochranu svého vozidla. Jinými slovy se toto pojištění nazývá havarijko či kasko. Pokrývá škody na vlastním vozidle způsobené různými příčinami, mezi které řadíme:

havarijní pojištění - krytí škod

Faktory pro kalkulaci ceny havarijního pojištění

Výši ceny opět ovlivňuje několik důležitých faktorů a ceny se tak liší řidič od řidiče. Co se týče vozidla, zásadní informací pro pojišťovny je značka a model vozidla či jeho stáří. Pojištění se vyplatí sjednat u modelů starých maximálně 7 let. Po uplynutí této doby je vhodné zjistit, zda cena opravy v případě nehody nepřesáhne celkovou hodnotu auta. Samozřejmě výjimku tvoří drahá auta či veteráni. K tomuto faktoru se tak váže i pořizovací cena vozidla. Na závěr pojišťovny vyžadují informaci o typu motoru a také účel využití vozidla.

Při dokládání osobních informací o pojistníkovi uvádíte věk, trvalé bydliště, bonusy a malusy. Právě díky bonusům jste schopni získat výhodnější cenu. Také vozidla s bezpečnostními technologiemi či systémy proti krádeži běžně získávají slevy na pojistném.

Celkový výpočet se odvíjí také od:

Čím vyšší spoluúčast si sjednáte, tím menší roční pojistné budete hradit. V opačném případě, tedy při sjednání nižší spoluúčasti, tak zaplatíte více. Výše spoluúčasti se pohybuje do 20 %. 

Připojištění zahrnuje pokrytí dalších možných rizik. Jedná se o pojištění čelního nebo všech skel, pneumatik, zavazadel a mimořádné výbavy, úrazu řidiče i přepravovaných osob, nákladů spojených se zapůjčením náhradního vozidla.

Kdy se vyplatí sjednat si havarijní pojištění?

Pokud vlastníte nové nebo dražší vozidlo, náklady na jeho opravu nebo nahrazení po poškození mohou být značně vysoké. Havarijní pojištění vám tyto náklady dle stanovených podmínek pokryje. Je tedy finančně výhodnější vozidlo pojistit.

Pokud vlastníte typ vozidla, který je často cílem zlodějů, havarijní pojištění vám taktéž poskytne náležitou ochranu proti finanční ztrátě. To platí i o oblastech s vyšší pravděpodobností přírodních katastrof (např. povodně, kroupy) nebo ve velkých městech, kde je větší riziko dopravních nehod nebo vandalismu.

Další kategorií jsou řidiči, kteří často jezdí v hustém provozu, na nebezpečných silnicích nebo obecně ve složitých podmínkách. Pokud do této kategorie spadáte, vystavujete se vyššímu riziku nehod a havarijní pojištění pro vás bude rozumnou investicí. 

Pro mnohé lidi je důležitým faktorem také pocit klidu. Vědomí, že jakékoliv poškození vašeho vozidla bude kryto, leckdy pomůže snížit stres, který je spojený s nečekanými finančně náročnými situacemi.

Nejlevnější povinné ručení a havarijní pojištění

Pokud si zařídíte povinné ručení a havarijní pojištění dohromady, obvykle získáte slevu pět a více procent. Naopak sjednáním povinného ručení a následné havarijního pojištění zvlášť vede k dvojitému placení za podobné či stejné připojištění. Například proti střetu se zvěří nebo poškození skel, které může být kryto oběma typy pojištění. Nejvýhodnější kombinaci ceny a krytí tak získáte, pokud si obě pojištění sjednáte zároveň. Navíc vám tato možnost umožní si vybrat nejlepší možné připojištění.

Získejte tu nejlepší cenu


Spočítejte si cenu povinného ručení během 2 minut

1
ikona

Vyberte typ pojištění a zadejte registrační značku vozidla

Zadejte SPZ nebo VIN

2
ikona

Doplňte potřebné údaje a porovnejte si nejlepší nabídky na trhu

Vyberte si nejlepší pojištění pro vaše vozidlo

3
ikona

Rádi vám poradíme s výběrem optimálního pojištění

Se vším ostatním vám pomůžeme


Recenze pojišťoven

Podívejte se na recenze pojišťoven, které nabízí povinné ručení, havarijní pojištění, i ostatní pojištění.


Ptáte se

Co je povinné ručení a proč ho potřebuji?
Povinné ručení je zákonem dané pojištění, které kryje škody způsobené provozem vašeho vozidla třetím osobám. Bez platného povinného ručení nesmíte na silnici!
Jak funguje kalkulačka povinného ručení?
Kalkulačka povinného ručení vám pomůže porovnat aktuální ceny a parametry od různých pojišťoven. Stačí zadat SPZ nebo VIN a základní informace o vašem vozidle a řidiči a kalkulačka vám zobrazí nabídky pojištění od relevantních pojišťoven.
Na co se zaměřit při výběru povinného ručení?
Při výběru povinného ručení byste se měli zaměřit na cenu pojištění, ale také na rozsah pojistného krytí a asistenční služby. Je důležité si prostudovat pojistné podmínky a ujistit se, že rozumíte tomu, co všechno je v pojištění zahrnuto.
Co jsou to asistenční služby a proč jsou důležité?
Asistenční služby vám pomohou v nouzové situaci na cestách v případě nehody nebo poruchy vašeho vozidla. Mohou zahrnovat odtažení vozidla, opravu na místě, zajištění náhradního vozidla, nebo vám pomůžou s vyptroštěním.
Jak můžu ušetřit na povinném ručení?
Srovnání nabídek na našem portálu vám pomůže najít nejlevnější povinné ručení na trhu. Porovnáním aktuálních cen a podmínek jednotlivých pojišťoven získáte přehled o bonusech za bezeškodní průběh a navíc, můžete získat další slevy a výhody pro řidiče. Je možné také zvážit nejvýhodnější možnosti navýšení spoluúčasti.
Kde lze povinné ručení sjednat?
Povinné ručení si můžete sjednat na prodejním místě pojišťovny, telefonicky nebo snadno a rychle online přes kalkulačku povinného ručení. V případě, že budete chtít s čímkoliv poradit, rádi vám nezávazně poradíme a zodpovíme všechny vaše dotazy.

Jak na nejvýhodnější cenu pojištění?

1
ikona stroje

Zadejte údaje do kalkulačky

Stačí zadat SPZ a kalkulačka vám zobrazí aktuální nabídky pojišťoven

2
ikona stroje

Porovnejte si nabídky

Díky přehlednému porovnání, zjistíte ceny, pojistné krytí a asistenční služby jednotlivých pojišťoven. A proto si snadno a rychle vyberete tu nejlepší variantu pro váš vůz.

3
ikona stroje

Vyberte si vítěze

Jakmile budete mít všechny informace pohromadě, stačí si vybrat tu pojišťovnu, která vám nejvíce vyhovuje. Sjednání pojištění proběhne online během pár minut.

4
ikona stroje

Jsme tu pro vás

V případě, že budete chtít s čímkoliv poradit, rádi vám nezávazně poradíme s výběrem a zodpovíme všechny vaše dotazy.


zadejte údaje do kalkulačky

Spočítejte si cenu havarijního nebo povinného ručení online

S online kalkulačkou si můžete jednoduše spočítat cenu havarijního i povinného ručení během pár minut. Stačí zadat SPZ nebo VIN a několik základních informací o řidiči vozidla a hned uvidíte nabídky od dostupných pojišťoven.

Kalkulace je nezávazná a nezabere vám více než 2 minuty. Můžete si tak snadno porovnat ceny a vybrat si pojištění, které nejlépe vyhovuje vašim potřebám a rozpočtu.

 

Zadat údaje do kalkulačky