lupa_hezka.svg

Změný u hypoték 2023

Z toho, jak banky za posledních pár let vyhodnocovaly bonitu svých klientů (tj. schopnost splácet hypotéku), může mnohým zamotat hlavu. Situaci bychom mohli přirovnat k horské dráze.

Když v roce 2020 udeřila první vlna pandemie COVID-19, banky výrazně snížily své úrokové sazby díky zásahu ČNB a přestaly brát v úvahu parametry DSTI a DTI, které každá banka do té doby hodnotila individuálně. To znamenalo, že každý klient mohl získat odlišně vysokou hypotéku v různých bankách. Následně se rozpoutala lavina poskytování hypotečních úvěrů téměř všem žádajícím.

Na konci roku 2021 ČNB zavedla pravidla, která jsou popsána výše uvedeným článku, s cílem zpomalit hypoteční trh, který byl jako vyletělý ze řetězu. Tyto pravidla platila až do posledních pár dní a měla omezit poskytování hypotečních úvěrů.

Nicméně i přes tato opatření se situace nezlepšila a v roce 2022 docházelo ke stále většímu zvyšování úrokových sazeb na vysoké úrovně. V důsledku toho stále méně klientů dosahovalo na požadované hypoteční úvěry a dnes je na trhu naopak nedostatek hypoték. Z toho důvodu ČNB přišla s další změnou, která vstoupí v platnost od 1. 7. 2023 a na kterou se nyní podíváme.

Aktuální situace  

Uveďme si teď příklad mladého páru ve věku do 36 let, kdy každý z nich vydělává 25 000 Kč měsíčně. Podle současných pravidel a úrokových sazeb by tento pár mohl získat maximální hypoteční úvěr ve výši 4 350 000 Kč na dobu 30 let s úrokem 5,59 % a fixací úrokové sazby na 5 let.

To je možné díky tomu, že pro klienty do 36 let může být parametr DSTI stanovený na 50 % a splátka tohoto úvěru by tak činila právě 50 % příjmů této domácnosti, konkrétně 24 945 Kč měsíčně. Pokud by se jednalo pár ve věku nad 36 let, jejich maximální hypoteční úvěr by činil 3 900 000 Kč, protože by se jim vzhledem k DSTI stanovenému na 45 % příslušela nižší částka.

 

Maximální výše úvěrů při DSTI a DTI do 30.6.2023

Banka Klient do 36ti let Klient nad 36 let
Není rozhodující 4 350 000 Kč 3 900 000 Kč

 

Situace od 1.7.2023

S ohledem na vysoké ceny nemovitostí a skutečnost, že mnoho klientů s obtížně prokazatelnými příjmy nedosahuje požadovaných částek hypotečních úvěrů, bylo rozhodnuto zrušit dohled nad parametry DSTI a DTI ze strany ČNB.

Nicméně to neznamená, že banky nebudou tyto parametry uplatňovat. Je důležité si uvědomit, že každá banka bude chtít nějakým způsobem regulovat rizikovost hypotečních úvěrů z hlediska bonity. Každá banka tak znovu zavede svá vlastní pravidla pro DSTI a DTI a budeme se opět nacházet v podobné situaci jako předtím. A pravděpodobně budou tyto pravidla u každé banky odlišná. Důvodem je, že banka, která by uvolnila příliš mnoho, by byla podrobena přísnějším kontrolám ze strany ČNB, což nikdo nechce. Tím začíná opět zajímavé období, kdy si každá banka určuje jinou maximální výši hypotečního úvěru, což neplatilo asi 2 nebo 3 roky.

Aktuálně tedy každá banka postupně zveřejňuje svůj přístup k DSTI a DTI, a první bankou, která upustila od parametrů České národní banky, je Česká spořitelna. Díky této změně bude mít klient České spořitelny nyní možnost dosáhnout na hypoteční úvěr ve výši, která je skoro o jeden milion korun vyšší, což může znamenat velký rozdíl.

Samozřejmě v případě, že náš modelový pár, o kterém hovoříme, bude mít 2 nebo 3 děti, musíme zahrnout také výpočet životního minima, které si každá banka stanovuje individuálně, ale pro jednoduchost výpočtu ho zde nebudeme uvádět. Je důležité provést takový výpočet s kvalifikovaným finančním poradcem.

Banka Klient do 36ti let Klient nad 36 let DSTI DTI
Česká spořitelna 5 200 000 Kč 4 800 000 Kč 60/55 % zachováno
ČSOB 5 700 000 Kč 5 100 000 Kč 70 % zachováno
Raiffeisenbank neuvedeno neuvedeno neuvedeno zachováno
Moneta 4 350 000 Kč 3 900 000 Kč 50/45 % zachováno
UniCredit Bank dle živnotního minima dle živnotního minima zrušeno zachováno
Komerční banka 4 350 000 Kč 4 350 000 Kč 50 až 60 % zachováno
mBank neuvedeno neuvedeno neuvedeno zachováno

 


Budova_pro_firmy.svg

Kalkulačka hypoték 2023 - Výpočet úroků a splátek

Porovnat hypotéky


Zkušený hypoteční specialista je nejlepší volbou pro sestavení ideálního finančního plánu a následné ukázání cesty, jak získat nejlepší podmínky hypotéky.

"Důkladně za vás prostuduji aktuální smluvní podmínky všech bank, především skryté poplatky a sankce, kterým pak můžete předejít."

Zdeněk Polášek
Hypoteční specialista
 
Výběr - ukázání prstem modrá.svg

Recenze hypotečních bank

Chcete si postavit vysněný dům nebo si koupit byt? Pak pravděpodobně uvažujete o hypotéce. Volbou vhodného poskytovatele hypotéky můžete ušetřit tisíce korun ročně. Nezávazně srovnáme nabídky za vás a pomůžeme vám s výběrem.

 

 

Porovnat nejvýhodnější hypotéky


Přečtěte si také

DSTI.jpg

Co je to DSTI?

Dluhová služba k příjmu, zkráceně DSTI (Debt Service to Income), představuje poměr celkový ...
Číst
pujcka_na_bydleni.jpg

Půjčka na bydlení

Půjčka na bydlení je jednou z možností je využití půjčky na bydlení, která může být poskytnu ...
Číst
co je to banka.jpg

Banka

Banka představuje finanční instituci, která zprostředkovává tok peněz v rámci tržního oběhu. Jed ...
Číst
hypoteky_zmeny.jpg

Změny u hypoték 2023

Z toho, jak banky za posledních pár let vyhodnocovaly bonitu svých klientů (tj. schopnost spl ...
Číst

Doporučené články:

digital tv.jpg

Jak vybrat poskytovatele digitální TV

Porovnání poskytovatelů satelitní a internetové TV. Vše na jednom místě.
Číst
jak spravne vybrat.jpg

Jak správně vybrat mobilní tarif

Srovnání mobilních tarifů. Vyberte si levný neomezený tarif na míru.
Číst
nej inter.jpg

Jak vybrat nejvýhodnější internetové připojení

Hledáte nejvýhodnější internetové připojení? Přečtěte si rady a tipy, jak si vybrat správného ...
Číst

Budova_pro_firmy.svg

Kalkulačka hypoték
2024

Hypoteční kalkulačka vám umožní nezávisle porovnat nabídky hypotečních bank a získat
tak přehled o aktuálních možnostech na trhu. Pro sestavení optimálního finančního plánu
a získání nejlepších podmínek hypotéky doporučujeme se obrátit na našeho zkušeného
hypotečního specialistu.

Porovnat hypotéky

Hypotéky 2024